Opublikowany: czw, Paź 19th, 2017

Na targach odkrywali swoje talenty (FOTO)

Kosmetyczka, fryzjer, mechanik samochodowy czy dekorator ozdób choinkowych – to tylko niektóre z wielu stanowisk w tzw. Alei Odkrywania Talentów, cieszącej się dzisiaj ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród młodszych jak i tych nieco starszych. Wszystko to w ramach IX edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, do którego już po raz drugi przyłączył się Powiatowy Urząd Pracy w Złotoryi.

Chociaż Ogólnopolski Tydzień Kariery rozpoczął się już trzy dni temu to jednak organizatorzy jego najważniejszy punkt, czyli targi edukacyjno-zawodowe, zaplanowali na dzisiaj.

Sala sportowa w Zespole Szkół Zawodowych w Złotoryi niemal pękała w szwach. Pojawiło się tu ponad trzydziestu wystawców, wśród których można było dostrzec przedstawicieli lokalnych przedsiębiorców, a także stowarzyszeń i instytucji państwowych, takich jak policja czy straż pożarna. Oprócz pracodawców reprezentujących branże gastronomiczne, handlowe czy produkcyjne, swoją ofertę przygotowały także szkoły i uczelnie wyższe z naszego regionu.

Nowością tegorocznych targów była tzw. Aleja Odkrywania Talentów, która okazała się być strzałem w dziesiątkę, bowiem to właśnie przy niej gromadziły się największe tłumy. Chętni mieli tam okazję nie tylko oglądać i zadawać pytania wystawcom, ale też samemu spróbować swoich sił przy poszczególnych stanowiskach. Panowie zwykle na dłużej zatrzymywali się przy mini warsztacie mechanicznym, gdzie m.in. przez mikroskop można było zaobserwować, jak na kawałku metalu tworzą się ogniska rdzy. Z kolei panie częściej dało się spotkać przy „salonie” fryzjerskim lub kosmetycznym, a także stanowisku florystyki oraz dekoratora ozdób choinkowych, z których to zresztą Złotoryja słynie na całym świecie.

Chyba każdy, kto odwiedził dziś szkolę przy ul. Wojska Polskiego, choć na chwilę przystanął przy punkcie z pięknymi rzeźbami z owoców i warzyw, które wykonały uczennice technikum hotelarskiego w ZSZ w Złotoryi. Carving – bo tak nazywa się właśnie sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach – to jedna z wielu umiejętności, jakie można nabyć po ukończeniu wspomnianego kierunku.

Każdy z przybyłych gości mógł również wypełnić tzw. test predyspozycji zawodowych, którego wynik wskazywał, jaki rodzaj pracy jest dla niego odpowiedni, a jakiego raczej powinien unikać.

– Zainteresowanie dzisiejszymi targami jest dużo większe niż rok temu. Przychodzą uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także osoby trochę starsze, które chcą podjąć zatrudnienie lub je zmienić. Cieszymy się, że Aleja Odkrywania Talentów się sprawdziła i była najbardziej oblegana z całej sali – mówi Anna Sarczyńska, doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Złotoryi.

Ogólnopolski Tydzień Kariery ma na celu zapoznanie mieszkańców z lokalnym rynkiem pracy i ofertą edukacyjną. Patronat nad jego dziewiąta edycją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W Złotoryi jednym z patronów medialnych jest również nasz portal..

Fot. Szymon Kwapiński

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..