Opublikowany: nie, Lut 10th, 2019

Moc stali i piękno ceramiki

Projektował imponujące wnętrza polskich muzeów. Teraz tworzy niezwykłe rzeźby, które zachwycają Europejczyków. Po raz pierwszy w Lubinie będzie można obejrzeć prace Piotra Sobczyka – utalentowanego artysty, który po sukcesie wystawy w Niemczech tym razem zaprezentuje swoje dzieła w rodzinnym mieście.

Piotr Sobczyk, tworzący pod pseudonimem Sopielas, jest architektem. Od lat projektuje piękne i przykuwające uwagę scenografie i aranżacje wnętrz dla teatrów, oper, parków rozrywki oraz muzeów. Jego niezwykłe pomysły można podziwiać m.in. podczas zwiedzania centrum nauki i wiedzy o wodzie HYDROPOLIS we Wrocławiu. W tym miejscu turyści przechadzają się obok realistycznej ławicy ryb otaczającej rekina, który majestatycznie przemierza ocean. Podziwiają także pięknie wyeksponowany model kuli ziemskiej i wypoczywają w porośniętej mchem sali relaksu. Innym flagowym projektem polskiego artysty jest metalowy globus w Muzeum Emigracji w Gdyni. Bryła o lustrzanym odbiciu zachwyca designem i nieszablonową koncepcją. Z kolei opracowany przez Piotra Sobczyka projekt wykonawczy wystawy pn. „Kierunek zdrowie” w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni został zauważony i wyróżniony na arenie międzynarodowej! W ubiegłym roku ekspozycja ta otrzymała nominację do finału prestiżowego konkursu InAVation Awards 2018.

– Brałem czynny udział w wielu projektach konsultując się ze scenografami czy projektantami z całej Polski. – podkreśla Sopielas. – Miałem możliwość wykorzystania swojego doświadczenia przemieniając pomysły, wytwory wyobraźni, koncepcje, a w wielu przypadkach odręczne rysunki w projekty wykonawcze, a finalnie w potężne gabarytowo scenografie czy zaaranżowane wnętrza muzealne.

Po godzinach pracy Sobczyk oddaje się swojej pasji, którą jest tworzenie form przestrzennych ze stali, drewna i gliny. Jak sam o sobie mówi, jest rzeźbiarzem całym ciałem i duszą.

– Na swoim koncie mam już malutki sukces. Dla Hotelu AC Marriott Wrocław wykonałem kilka prac, które dzisiaj zdobią nowoczesne, przestrzenne wnętrza obiektu. Są to formy o nazwie ,,Ptaki nieloty’’ i ,,Kropla jesionu’’, zaprojektowane ze stali nierdzewnej polerowanej oraz z drzewa jesionowego – chwali się artysta. – Ograniczenia wynikające z formowania stali na zimno zmusiły mnie do dalszego poszukiwania materiału, dzięki któremu mógłbym przeobrazić swoje szkice w rzeźby. Tak w moim życiu pojawiła się glina, świat ceramiki, który mnie zafascynował i pchnął mnie do stworzenia pierwszej w moim życiu wystawy prac autorskich w czerwcu ubiegłego roku.

Artysta miał okazję zaprezentować swoje dzieła w niemieckim Stadthalle Gersfeld. Zagraniczni twórcy byli pod ogromnym wrażeniem prac Sobczyka. Tym razem prace rzeźbiarza będą mogli poznać mieszkańcy jego rodzinnego miasta.

O swojej pracy Sopielas opowie 15 lutego o godz. 18:00, podczas wernisażu w Galerii Zamkowej w Lubinie. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 5 marca.

źródło: Projekt Multimedia, fot. Piotr Sobczyk

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..