Młodzież z polkowickiej szkoły na sesji w Brukseli

Emilia Nowaczyk i Natalia Pazik, uczennice Zespołu Szkół w Polkowicach uczestniczyły w 130. sesji plenarnej Komitetu Regionów, która odbyła się na początku lipca w Brukseli.

Uczennicom towarzyszył opiekun Daniel Kiewro, a inicjatorem wyjazdu był starosta polkowicki Marek Tramś, delegat w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

– Emilia Nowaczyk i Natalia Pazik zostały wyłonione jako laureatki konkursu na temat Unii Europejskiej i zaproszone wraz z opiekunem do udziału w 130. sesji plenarnej Komitetu Regionów – informuje Mirosława Myrna-Kudryk, rzecznik prasowy polkowickiego starostwa. Laureaci mogli również uczestniczyć w posiedzeniach i wydarzeniach z udziałem członków Komitetu, gdzie mieli okazję podzielić się poglądami na temat Unii z wysokiej rangi politykami lokalnego i regionalnego szczebla z całej Europy.

– Od wielu lat Grupa European Alliance organizuje konkurs z udziałem uczniów pochodzących z różnych krajów Europy – mówił Marek Tramś po spotkaniu z uczniami. – Jest on akceptacją różnorodności europejskich regionów i stanowi co roku przykład tego, w jaki sposób instytucje europejskie mogą zacieśnić więzi na poziomie lokalnym oraz między pokoleniami, które będą kształtować przyszłość Unii.

13. edycja konkursu odbyła się w Estonii, Irlandii, Włoszech, Polsce, Rumunii, Szkocji, Słowacji i na Litwie z udziałem uczniów w wieku od 14 do 18 lat.

– Konkurs polegał na napisaniu eseju mającego wyjaśnić, dlaczego zachowanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego jest ważne dla Unii Europejskiej oraz jej regionów i miast – dodaje Mirosława Myrna-Kudryk.

Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję zwiedzić Parlament Europejski i zapoznać się z historią UE w Domu Historii Europejskiej. Był też czas na zwiedzanie zabytkowego centrum Brukseli

Jak podkreśla Marek Tramś, członkowie Grupy European Alliance, byli pod wrażeniem współzawodnictwa, dzięki któremu uczniowie wzajemnie poznają regiony i miasta, z których pochodzą, a także odmienne kultury.

– Byli również pod wrażeniem oczekiwań, jakie polska młodzież żywi pod adresem Unii Europejskiej – dodaje starosta polkowicki. – Wszyscy musimy przyłożyć się do angażowania młodzieży w dyskusję o Unii Europejskiej. Dając możliwość wyrażenia ich obaw i punktów widzenia, musimy wyjaśniać im, dlaczego Europa jest tak ważna, jak się o nich troszczy i w jaki sposób wpływa to na ich codzienne życie i na ich przyszłość.

Fot. Powiat Polkowicki

Dodaj komentarz