Mieszkańcy nie chcą odłączenia Wojcieszowa od powiatu złotoryjskiego

Zdecydowana większość mieszkańców jest przeciwna odłączeniu Wojcieszowa od powiatu złotoryjskiego i przyłączeniu go do powiatu jeleniogórskiego. Tak przynajmniej wynika z przeprowadzonych konsultacji społecznych w tej sprawie. Ich wyniki zostały dziś opublikowane na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Złotoryi. 

O ile mieszkańcy samego Wojcieszowa i okolic już od dłuższego czasu bardzo chcieliby opuścić powiat złotoryjski i stać się częścią jeleniogórskiego, o tyle mieszkańcy pozostałych pięciu gmin powiatu mają w tej kwestii zupełnie inne zdanie. Wyniki ostatnich konsultacji społecznych pokazują, że aż ponad 71 procent osób biorących w nich udział jest przeciwna zmianom granic powiatu złotoryjskiego (478 głosów). Co czwarty respondent opowiedział się za odłączeniem Wojcieszowa (171 głosów), a ponad 3 proc. głosujących wstrzymało się od głosu (22 głosy).

Warto przy tej okazji zwrócić również uwagę na frekwencję, która – choć nie miała żadnego znaczenia dla ważności głosowania – była na bardzo niskim poziomie. Mimo że konsultacje trwały aż dwa tygodnie, swoją opinię w tej sprawie wyraziło zaledwie 884 mieszkańców, co wobec ok. 36 tys. osób uprawnionych do głosowania oznacza frekwencję na poziomie niespełna 2,5 proc. Dodajmy, że aż 213 ankiet zostało źle wypełnionych, a przez to były nieważne. Dla porównania przypomnijmy, że w ubiegłorocznym referendum przeprowadzonym wśród mieszkańców samej gminy Wojcieszów w tej samej sprawie wzięło udział 892 osób, co i tak było zbyt małą liczbą, żeby referendum to mogło być uznane za ważne.

– Na ostatnim spotkaniu zarząd powiatu złotoryjskiego przyjął sprawozdanie z konsultacji i skierował je do dalszych prac w komisjach. Na najbliższej sesji 30 sierpnia rada powiatu podejmie w tej sprawie uchwałę, która jednak nie będzie miała charakteru wiążącego – informuje Jacek Grabowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Złotoryi.

Zdaniem rzecznika ewentualne odłączenie się Wojcieszowa od powiatu złotoryjskiego w dalszej perspektywie mogłoby spowodować likwidację całego powiatu. – Już w tej chwili jesteśmy bardzo małym powiatem, a jeśli jeszcze zostałby on zmniejszony o gminę Wojcieszów, to mogłoby się skończyć tym, że zostalibyśmy wchłonięci przez powiaty sąsiednie: legnicki, lwówecki, jaworski czy jeleniogórski – uważa Grabowski.

Choć ze względów proceduralnych przeprowadzenie konsultacji było konieczne, to ich wynik nie jest wiążący. W najbliższym czasie podobne odbędą się w powiecie jeleniogórskim. Ostatecznie o nowym kształcie granic administracyjnych zadecyduje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Wojcieszowa już od dłuższego czasu chce, żeby ich gmina należała do powiatu jeleniogórskiego. Referenda w tej sprawie odbywały się już dwukrotnie. Pierwsze ogłoszono w 1999 roku, tuż po reformie administracyjnej, która wprowadziła trójstopniową strukturę podziału terytorialnego. Za odłączeniem od powiatu złotoryjskiego opowiedziało się wówczas aż 97 proc. osób biorących udział w głosowaniu. Ówczesne władze wojewódzkie nie zgodziły się jednak na proponowane zmiany. Drugie referendum zorganizowano natomiast w lipcu ubiegłego roku. Ze względu na zbyt niską frekwencję okazało się ono jednak nieważne. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

  1. Jestem mieszkańcem Złotoryi i jestem za przyłączeniem Wojcieszowa do powiatu jeleniogórskiego, oraz za rozwiązaniem powiatu złotoryjskiego. Władze powiatu nie zrobiły kompletnie nic dla rozwoju przepięknie położonej miejscowości Wojcieszów w sercu gór kaczawskich, z jej kompleksami jaskiń, rezerwatami przyrody. Drogi i zabytki są w opłakanym stanie. W Wojcieszowie istniały kiedyś wyciągi narciarskie, trasy biegowe, jest to jedyna miejscowość powiatu z potencjałem turystycznym, dużym potencjałem. Dlatego powiat złotoryjski powinien zostać jak najszybciej rozwiązany dla dobra ogółu jego mieszkańców.

Dodaj komentarz