Mężczyzna pielęgniarzem? Stereotypy do lamusa

Fot. PWSZ Legnica

Zaledwie 2 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce pielęgniarek stanowią mężczyźni – tak wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych z 2016 r. – Może to wynikać z faktu, że zawód ten jest wciąż mocno sfeminizowany – zatanawia się Mirosław Szczypiorski, rzecznik prasowy PWSZ im. Witelona w Legnicy. I zachęca przyszłych studentów do skorzystania z oferty uczelni.

Raport NIPiP udowadnia także, że odsetek pielęgniarzy w naszym kraju rośnie z roku na rok, choć nieznacznie. W ciągu ostatniej dekady liczba zarejestrowanych pielęgniarzy zwiększyła się do 1 089 osób. Dziś uprawnienia do wykonywania tego zawodu ma 5 848 mężczyzn. I choć to wciąż panie zdecydowanie przeważają w zawodzie, władze legnickiej uczelni przekonują, że można zauważyć pierwsze sygnały większego zainteresowania się nim przez mężczyzn.

– Postrzeganie zawodu opiekuna osób starszych jako pracy wyłącznie dla kobiet nie ma uzasadnienia historycznego, ponieważ – jak dowodzą badania – pierwsza szkoła pielęgniarska stworzona w Indiach ok. 250 r. p.n.e. była przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn. Oznacza to, że pomimo panujących stereotypów pielęgniarze mają szansę na odniesienie sukcesu zawodowego – podkreśla Mirosław Szczypiorski. – Ich uwarunkowania fizyczne nie tylko nie uniemożliwiają, ale mogą okazać się pomocne w procesie leczenia pacjenta lub w czasie opieki nad nim. Zmienia się także społeczny odbiór pielęgniarzy w społeczeństwie. Ich praca nie wywołuje już zdziwienia a raczej jest powszechnie akceptowana – dodaje rzecznik.

Wykładowcy przekonują, że mężczyznom nie brakuje predyspozycji czy umiejętności, by z powodzeniem wykonywać zawód pielęgniarza. Odważne wejście panów do zawodu może być natomiast odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę dla osób starszych i niesamodzielnych.

– Mężczyźni w roli pielęgniarzy wykazują się dużą dozą cierpliwości i zrozumieniem dla problemów osób objętych opieką medyczną. Charakteryzuje ich też znaczna wytrzymałość psychiczna oraz fizyczna, jak również zdolność do szybkich reakcji. To cechy niezmiernie istotne w pracy opiekuna czy pielęgniarza – wylicza Szczypiorski. – Co ważne, panowie, wybierający taki zawód, są pozytywnie odbierani przez swoją rodzinę i znajomych oraz nie uważają, że pracują w sfeminizowanym zawodzie. Twierdzą również, że doświadczenia wyniesione z pracy przekładają się pozytywnie na ich życie rodzinne.

Rozpocząć naukę zawodu można w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Dziś mężczyźni mogą rozwijać swoją ścieżkę kariery w ramach studiów licencjackich, a niebawem także na studiach magisterskich. – Na kierunku Pielęgniarstwo studiują już od kilku lat mężczyźni, którzy wiążą swoja przyszłość z zawodem pielęgniarza – wyjaśnia rzecznik prasowy uczelni.

Dodaj komentarz