Opublikowany: nie, Lut 4th, 2018

Marszałek w karykaturze

Muzeum Miedzi w Legnicy  zaprasza na wystawę, której bohaterem jest Józef Piłsudski. Zebrane zostały na niej liczne grafiki i wycinki prasowe, które przedstawiają Marszałka w krzywym zwierciadle. 

Przygotowana przez Muzeum Historii Kielc ekspozycja pozwala dowiedzieć się, jak na otaczanego za życia swoistym kultem Piłsudskiego patrzyli jemu współcześni. Na wystawie znajdują się bowiem zarówno prace inspirowane uznaniem i poparciem, jak i krytyką, niechęcią lub złośliwością. Ekspozycję urozmaicają satyryczne grafiki oraz tytuły prasowe ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

– W ślad za Sławą bardzo często podąża Satyra. Towarzyszy ona, równie chętnie co nieubłaganie, ważnym postaciom historycznym. Im bardziej usilne są ich próby wejścia na pomniki, tym wyraźniej ciągnie się za nimi „ścieżka śmiechu”. Jej ślad odnajdujemy w karykaturze politycznej, której rozkwit w Europie umożliwił bujny rozwój prasy w XIX i XX w. Żart zamknięty w ilustracji stanowił nie tylko ironiczne odbicie rzeczywistości, specyficznego „momentu dziejowego”, ale i potencjalnie groźne narzędzie politycznej dyskusji, kreujące społeczne sympatie i antypatie – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Ekspozycja czynna będzie do 28 kwietnia.

Przy okazji informujemy, że Muzeum Miedzi w Legnicy zmieniło godziny otwarcia. Jego zbiory można oglądać w następujących porach:

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek – piątek: 10.oo – 17.00
  • sobota: 11.00 – 17.00
  • niedziela: nieczynne

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..