Marszałek rozdaje pieniądze. Chętnych nie widać

Fot. Pixabay

Tylko dziesięć wniosków wpłynęło do tej pory do organizatorów programu „Aktywny Dolny Śląsk”. Chociaż do wykorzystania jest pula aż 600 tys. zł, chętnych na te pieniądze jest znacznie mniej niż w zeszłym roku. Z naszego regionu pojawił się na razie tylko jeden projekt.

„Aktywny Dolny Śląsk” to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego. W zeszłym roku władze województwa po raz pierwszy zaprosiły Dolnoślązaków, by zgłaszali swoje pomysły na rozruszanie lokalnych społeczności. W ramach programu można było otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy dotacji na przedsięwzięcia o charakterze rekreacyjnym, sportowym lub turystycznym.

Pierwsza edycja okazała się wielkim sukcesem – wzięło w niej udział 125 projektów, a o przyznaniu dotacji decydowali sami mieszkańcy województwa w internetowym głosowaniu. Z samego subregionu legnickiego zgłoszono 24 pomysły, z których cztery doczekały się finansowania. Wojewódzki budżet pomógł w ten sposób w organizacji Amatorskiego Turnieju Badmintona w Lubinie, miłkowickiego projektu „Sport dla wszystkich, zdrowie dla każdego”, X Jubileuszowego Hubertusa w Jakubowie i Dusty Sports Festival – III Moto-Pikniku w Gaworzycach.

W tym roku chętnych jest jednak wyraźnie mniej – na stronie internetowej programu wpisanych jest zaledwie 10 projektów. Jeden z nich dotyczy montażu tzw. piłkochwytów na boisku sportowym LZS Zawiszy Serby w podgłogowskich Serbach. Urządzenia te mają poprawić warunki do treningów. W tym przypadku autorzy projektu będą walczyć o 38 tys. zł. To jedyny wniosek, jaki wpłynął z naszego regionu.

− Tegoroczny budżet, tak samo jak poprzedni, będzie realizowany w całym województwie, a środki finansowe będą rozdzielane w pięciu dolnośląskich subregionach: jeleniogórskim, wałbrzyskim, legnickim, wrocławskim oraz we Wrocławiu. Na każdy okręg przeznaczymy 120 tysięcy złotych – zachęca wicemarszałek Dolnego Śląska Jerzy Michalak.

By móc skorzystać z marszałkowskich pieniędzy, Dolnoślązacy mają jeszcze tylko dwa dni na złożenie wniosków. Na wsparcie mogą liczyć organizatorzy wydarzeń o zasięgu regionalnym – szerszym niż powiatowy – które uzyskały poparcie przynajmniej 50 mieszkańców województwa. Całkowity koszt realizacji projektu nie może przekroczyć 40 tysięcy złotych.

Także w tym roku najlepsze projekty wybrane zostaną przez internautów. Głosować będzie można od 17 do 30 lipca. Zwycięzców poznamy w sierpniu. Jeśli jednak jutro i pojutrze nie wpłynie duża liczba wniosków, może się okazać, że pieniądze otrzymają wszyscy, którzy swoje pomysły już zgłosili.

Dodaj komentarz