Opublikowany: czw, Lis 23rd, 2017

Mają jezioro zamiast drogi (WIDEO)

– Po każdym deszczu, po każdej odwilży jest to samo – toniemy w tej wodzie – narzeka Krystyna Konieczna.

Jesień i zima to dla nich prawdziwa zmora. Podobnie jest zresztą po każdym większym deszczu. Droga zamienia się w jedną wielką kałużę. – Autem to jeszcze jakoś się przejedzie, ale pieszo to już gorzej. I tak brodzimy w tej wodzie już 12 lat – narzekają mieszkańcy ulicy Gwiezdnej w Osieku w gminie Lubin.

Mieszkańcy gminy zaalarmowali nas wczoraj, że droga przed ich posesjami jest zupełnie zalana. Po raz kolejny wezwali na pomoc media, bo – jak mówią – mają już dość. – Nie każdy ma auto – mówi Krystyna Konieczna, wskazując na przemoczone buty. – Syn i synowa pojadą do pracy, a ja muszę wnuka odebrać ze szkoły. Chcę czy nie chcę, muszę wejść do tej wody, zamoczyć nogi i pójść po dziecko. Zanim wrócimy do domu, bywa, że i godzinę jestem w tych mokrych butach. Efekt jest taki, że obuwie jest zniszczone, a my ciągle chorzy – opowiada kobieta.

Krzysztof Bartyński od 12 lat mieszka przy ulicy Gwiezdnej

Pani Krystynie wtóruje jej sąsiad, Krzysztof Bartyński. – Też mieszkam tu od 12 lat i przy każdej większej ulewie, co roku jesienią i zimą, musimy się męczyć z tą zalaną drogą. Samochodem jeszcze idzie jakoś przejechać, ale najgorzej, jak ktoś ma małe dzieci – prowadza je do szkoły czy chodzi na spacery – zauważa mężczyzna.

Mieszkańcy wielokrotnie interweniowali w gminie. – Jak zaczniemy naciskać, to GZUKiM przyjedzie i odpompuje tę wodę, innym razem wzywamy straż. Ale to rozwiązania doraźne. Gmina obiecywała, że zrobi remont, ale póki co nic się nie dzieje. To wszystko z górnych ulic: z Różanej i Zagajnikowej spływa do nas i tutaj się zatrzymuje. I tak brodzimy w tej wodzie – mówi pan Krzysztof.

Maja Grohman, rzecznik wójta Tadeusza Kielana, przyznaje, że urząd zna problem. Sytuacja powtarza się co roku, kiedy rozpoczynają się deszcze. – Ta ulica jest usytuowana w naturalnej niecce i bez przebudowy, ten problem będzie powracał – przyznaje Maja Grohman.

Wczoraj wodę odpompowali pracownicy GMUKiM-u

A problem – jak tłumaczą urzędnicy – jest bardzo złożony. – Ta inwestycja łączy się z przebudową ulicy Zagajnikowej – chyba najbardziej oczekiwaną inwestycją drogową w Osieku – i jest planowana właściwie od początku kadencji. Jednak sprawy własnościowe uniemożliwiły nam rozpoczęcie prac. Szczęśliwie, dzięki specustawie, w końcu udało nam się przejąć ulicę Zagajnikową i przekształcić ją z drogi wewnętrznej w gminną – tłumaczy.

Tym samym, jeszcze w tym roku, gmina planuje rozpocząć tę inwestycję. Obecnie wyłaniany jest wykonawca. – W zależności od warunków pogodowych remont rozpocznie się jeszcze w tym roku lub wiosną, od marca. Pierwszy etap tej inwestycji to remont ulicy Zagajnikowej, a dalej właśnie ulicy Gwiezdnej, gdzie wykonane zostanie specjalne odwodnienie – informuje Maja Grohman.

Rzecznik zapewnia, że nim gmina nie rozwiąże problemu, będzie doraźnie pomagać mieszkańcom. Jeśli znów zaleje ich woda, powinni zgłosić to w referacie drogowym, który ponownie skieruje do nich pracowników Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych, którzy odpompują wodę.

.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..