„Magia nauki” w Kotli. Szykują się duże zmiany

Zajęcia dydaktyczne i kółka zainteresowań. Nowe pomoce do zajęć specjalistycznych. Wyposażenie pracowni przedmiotowych i sal komputerowych. A dodatkowo, rozwój kompetencji zawodowych nauczycieli. To wszystko ma być realizowane w ramach projektu pn. „Magia nauki”, z którego przez dwa lata będą korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kotli z filią w Chociemyśli i Gimnazjum Gminnego im. Zagłębia Miedziowego w Kotli.

– Zajęcia dostosowano do potrzeb uczniów tak, aby w przyszłości podnieść ich kluczowe kompetencje z nauk matematyczno – przyrodniczych, angielskiego oraz cyfrowych – informuje Anna Marcinkowska, inspektor ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych, planowania i promocji gminy. – Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi będą mieli zapewnione zindywidualizowane wsparcie specjalistyczne: logopedyczne, korekcyjno – kompesacyjne, socjoterapeutyczne czy z psychologiem specjalnym.

Grupy będą małe – od zajęć indywidualnych do maksymalnie 8-10 osób, co ma podnieść ich efektywność. W sumie, zaplanowano 2595 godzin zajęć.

Powstanie też Szkolny Ośrodek Kariery dla klas siódmych oraz dla gimnazjalistów. Szkoła będzie również współpracować z różnymi instytucjami rynku pracy i przedsiębiorcami. Poza tym, będą wyjazdy edukacyjne do: Parku Nauki i Techniki ExploraPark w Wałbrzychu, Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu, obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki PAN w Książu oraz do Wrocławia (ogrody japoński i zoologicznego, muzeum przyrodnicze).

Zajęcia w szkolnych pracowniach przedmiotowych mają się opierać na metodzie eksperymentalnej, przy pomocy nowoczesnych technologii, np. na kółko informatyczne zakupiono zestawy robotów. Będzie też wizualizer, dzięki któremu uczniowie obejrzą prezentowane obiekty.

– W ramach projektu w szkole będą wykorzystywane e-zasoby: platformy i programy edukacyjne oraz interaktywne – dodaje Anna Marcinkowska. – Nowością będzie wyposażenie pracowni komputerowej w mobilne urządzenia: laptopy dla uczniów oraz dla nauczyciela. Szkoły wzbogacą się o nowoczesny dotykowy monitor multimedialny, co stworzy grupie możliwość pracy nad projektem. Dzięki połączeniu laptopów i monitora, uczniowie będą mogli demonstrować swoje postępy.

Cały projekt kosztuje około 648 tys. zł, z czego ponad 615 tys. zł stanowi dotacja, jaką gmina Kotla pozyskała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2014.

Fot. Pixabay

 

Dodaj komentarz