Luterański jubileusz. 500 lat na 15 kartach (WIDEO)

Od dziś odwiedzający legnicki kościół Mariacki będą mieli okazję obejrzeć wyjątkową wystawę, która upamiętnia jubileusz 500-lecia reformacji. Objazdowa ekspozycja, składająca się z piętnastu tablic, przyjechała ze świątyni w Sycowie i prezentowana będzie do końca sierpnia.

Przed pięciuset laty, 31 października 1517 roku, w miasteczku Wittenberga nad Łabą Marcin Luter ogłosił 95 tez o handlu odpustami, zapoczątkowując rewolucję kulturową, która ogarnęła całą Europę. Śląsk, jako jeden z pierwszych krajów, przyjął reformację.

Przed 1945 rokiem Kościół ewangelicki doskonale funkcjonował na naszych terenach. W samej tylko Legnicy działało kilka parafii, liczących po kilka tysięcy wiernych. Dziś dominuje Kościół katolicki.

Jak mówi ks. Jerzy Gensel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Legnicy, po luteranach na Dolnym Śląsku pozostało wiele cennych zabytków, niestety wiele z nich popadło w ruinę.

Ewangelicy do dziś poszczycić się mogą przepięknymi i oryginalnymi świątyniami, takimi jak chociażby świątynie pokoju w Świdnicy lub Jaworze czy ta legnicka.

W subregionie legnickim – od Góry i Głogowa, aż po Jawor i Złotoryję – społeczność ewangelicka liczy zaledwie kilkaset osób. Co roku dołącza do niej po kilku byłych katolików, którzy z powodzeniem odnajdują się w Kościele luterańskim. Od dwóch lat, na mocy porozumienia gmin, wyznawcy tej wiary, mogą pobierać lekcje religii. W Legnicy odbywają się one w Szkole Podstawowej nr 1, a w Głogowie w SP 7.

Chcąc poznać kulisy ewangelicko-augsburskiej historii, warto obejrzeć dwujęzyczną wystawę, przygotowaną przez Śląskie Muzeum w Görlitz. Wernisaż w legnickiej świątyni odbędzie się w najbliższą środę, 12 lipca, o godz. 16. Cegiełki wstępu kosztują 3 zł – dla dzieci i młodzieży oraz 6 zł dla dorosłych.

Dodaj komentarz