Gdy lekarz wypisze zwolnienie na papierze

Prawie 38 tys. zaświadczeń dla chorych pacjentów wypisali dolnośląscy lekarze w ciągu pierwszego tygodnia obowiązyania elektronicznych zwolnień. W tym czasie 240 zwolnień zostało wypisanych jak dawniej – na papierze. Co zrobić, gdy nasz specjalista tak zdecyduje?

– Od początku miesiąca jedyną podstawa do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego – przypomina Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Kiedy jednak, wbrew obowiązującym przepisom, trafi do nas papierowe zwolnienie, należy pamiętać, że pacjent nie ponosi konsekwencji decyzji swojego lekarza. Jeśli więc na blankiecie znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane, a także pieczęć i podpis lekarza – zwolnienie to może wyjątkowo być dokumentem, na podstawie którego Zakład i pracodawca wypłacą wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy.

– My każdy przepadek musimy rozpatrzyć indywidualnie. Z pewnością będziemy się kontaktować z lekarzami, którzy zamiast w sieci wypiszą zwolnienie na papierze żeby zapytać, jaka jest tego przyczyna, ale pacjent w żadnym wypadku nie może być poszkodowany – zapewnia Kowalska-Matis.

Pracownicy ZUS podkreślają też, że dostarczenie papierowego zwolnienia później, niż w ciągu 7 dni, nie będzie powodem do zmartwień.

– W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone. Chory otrzyma je w pełnej wysokości. ZUS może też w niektórych przypadkach uznać papierowe zwolnienie, nawet, jeśli nie znajdą się na nim wszystkie konieczne dane. Ważne by znalazły się na nim: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a także ewentualnie dane osoby, którą będziemy się opiekować. Jeśli tego typu danych zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić – informuje rzecznik prasowy Zakładu. – Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy należy pamiętać o NIP-ie płatnika składek i adresie pobytu chorego w trakcie niezdolności do pracy – precyzuje.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.zus.pl/ezla, a także dzowniąc na Centrum Obsługi Telefonicznej (nr 22 560 16 00).

Dodaj komentarz