Legniczanie w obronie niezawisłości sądów (FOTO)

Miała być ich garstka, a przyszło aż około stu osób. Pod Sądem Okręgowym w Legnicy o godz. 21 spontanicznie zebrali się mieszkańcy, którzy zaprotestowali przeciwko naprędce wprowadzonym zmianom w sądownictwie. Dla wielu z nich działania PiS, to zamach stanu na polską praworządność i jawne łamanie Konstytucji.

Wśród manifestujących była grupa osób, która zdążyła wrócić z dzisiejszej demonstracji w Warszawie. Są podbudowani, a zwłaszcza po słowach lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, który zapowiedział, że opozycja stworzy wspólne listy wyborcze. Z kolei wiceszefowa PO i była premier Ewa Kopacz obiecała legnickiej działaczce Komitetu Obrony Demokracji, że jeśli politycy będą czuć poparcie społeczne w różnych regionach kraju, to nie zaprzestaną podobnych aktów protestu.

Wyraźnie poruszeni manifestanci apelowali do zebranych, że nie można już dłużej milczeć i stosować strusiej polityki. – Najwyższy czas pokazać władzy, że nie jesteśmy ciemnym ludem i nie pozwolimy na demontaż demokracji i dzielenie narodu – apelowali.

Zanim na schodach prowadzących do siedziby sądu zapalono świece i znicze, wspomniano o czwórce dolnośląskich posłów, którzy byli prekursorami zmian w sądownictwie. Wśród nich jest legnicka parlamentarzystka Ewa Szymańska, którą już wpisano na „Listę hańby narodowej”.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu zmienione zostały trzy ustawy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Jeśli prezydent RP je zaakceptuje – wszystkie te instytucje zostaną podporządkowane politykowi, a ściślej ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Dla bardzo wielu Polaków taki zapis jest oczywistym i bezdyskusyjnym pogwałceniem żelaznej zasady trójpodziału władzy.

Wśród uczestników legnickiego protestu znalazł się prokurator Piotr Wójtowicz, który przed wprowadzeniem „dobrej zmiany” był szefem Prokuratury Okręgowej w Legnicy. I choć jest w stopniu prokuratora apelacyjnego, półtora miesiąca temu został przez swego następcę zdegradowany i oddelegowany do pracy w Prokuraturze Rejonowej w Legnicy.

–Widocznie moja obecność za bardzo go kłuje w oczy? Nie mam nic do stracenia. A co mi zrobią? Przeniosą do Ełku? – próbuje żartować Wójtowicz, któremu od dawna nie jest już jednak do śmiechu. Podobnie, jak wielu sędziom, którzy – póki co – w trosce o zachowanie bezstronności i niezawisłości, odcinają się od politycznej burzy.

.

O Autorze

-

Wyświetlonych 4 komentarze
Wyraź swoją opinię
 1. uwazajacy napisał(a):

  Redaktorze JOM przy oratorium rozpisałeś się tak bardzo kogo to nie ma jakie są powody i to było prawie najważniejsze w tym całym przedsięwzięciu. A tu nie ma Głomba nie ma Rabczenki nie ma Kropiwnickiego i wielu innych działaczy tych gremiów i cisza sza – Dlaczego tak jest. Może czas na MEDIA!

 2. cyz napisał(a):

  dajcie jakąś fotkę, gdzie faktycznie będzie widać jakie tłumy przybyły.

 3. Jasiek napisał(a):

  zmiany w ustawach są konieczne, PRL była państwem totalitarnym i Rzeczypospolita Polska ma obowiązek podziękować złym funkcjonariuszom publicznym tamtego ustroju, jak na razie to media i Ci których zmiany dotyczą biją pianę. Autobusowe protesty i świeczki na nic się zdadzą ja widzę potrzebę i konieczność tych zmian !! ktoś pisze nie rzetelnie na zdjęciach tłumów brak

 4. Eva napisał(a):

  To było bardzo ważne i poruszające wydarzenie.Ludzie przyszli, bo są mocno zaniepokojeni tym, że niektórzy przedstawiciele NARODU czyli wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej łamią obowiązującą KONSTYTUCJĘ. Posłowie przysięgali na tę Konstytucję. Obywatele szanują tę Konstytucje i chcą żyć w państwie pod jej rządami,gdzie jest trójpodział władzy , są określone WOLNOŚCI, PRAWA i OBOWIĄZKI CZŁOWIEKA I OBYWATELA. I gdzie jest praktykowana mądra DEMOKRACJA. Nie ma zgody na rażące łamanie Konstytucji i obieranie SĄDOM ich należnych atrybutów. Maja być n i e z a l e ż n e, b e z s t r o n n e i n i e z a w i s ł e. To nam gwarantuje 45 art. Konstytucji. O to też chodziło tym osobom, które uczestniczyły w tej smutnej manifestacji.Tu w Legnicy i w wielu miejscach w Polsce.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..