Opublikowany: pt, Maj 25th, 2018

Legniczanie tęsknią za pomnikiem żołnierzy?

Od połowy maja legnicki SLD pyta mieszkańców o ich propozycje na zagospodarowanie placu Słowiańskiego. Pierwsze wnioski? – Legniczanie nie chcą nowoczesnych form. Często też słyszeliśmy, że na plac powinien wrócić pomnik – opowiada Michał Huzarski, który wraz z Tomaszem Tamiołą zachęca mieszkańców do wypełnienia okolicznościowych ankiet.

Przypomnijmy, że o akcji legnickiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej pisaliśmy na naszym portalu TUTAJ. Michał Huzarski i Tomasz Tamioła postanowili zapytać legniczan o ich pomysły na zagospodarowanie placu Słowiańskiego. Podstawowe pytanie brzmiało: nowocześnie czy klasycznie? W dalszej kolejności ankietowani wskazywali czy wolą, by na placu pojawiła się np. fontanna, skwer z ławkami, parking podziemny, zegar czy pomnik. A na koniec: czy chcą, by spełniał on funkcję reprezentacyjną czy raczej rekreacyjną.

– Nie rozumiem władz Legnicy, które zorganizowały konkurs na koncepcję placu Słowiańskiego, nie pytając o to mieszkańców – komentował Huzarski, zapowiadając, że wyniki ankiety mogą stać się podstawą do przygotowania społecznej uchwały, która trafi pod obrady radnych.

Dziś autor ankiet przedstawia już pierwsze wnioski. Podstawowy brzmi: legniczanie chcą tradycyjnego placu.

– Mieszkańcy zdecydowanie opowiadają się przeciwko nowoczesnym formom, wskazując np., że nie podoba im się stojący tuż obok placu budynek, w którym mieści się starostwo powiatowe – zdradza Michał Huzarski, który jest pozytywnie zaskoczony reakcją legniczan na ankiety SLD. – Ludzie chętnie udzielają odpowiedzi, naprawdę bardzo rzadko słyszymy, że ktoś się spieszy i nie ma czasu – przekonuje.

Co ciekawe, z zebranych dotychczas odpowiedzi wynika, że legniczanie chcą… niemożliwego.

– Jest dużo głosów za przywróceniem pomnika na plac Słowiański. I nie mówimy o nowym monumencie, ale tym, który niedawno zniknął z centrum w ramach dekomunizacji – mówi szef legnickiego SLD.

Jak zapowiadają inicjatorzy akcji, nadal zamierzają zbierać ankiety, a jeśli z odpowiedzi wyłoni się klarowna wizja zagospodarowania placu, skonsultują wnioski ze specjalistami.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..