Legniczanie rozwodzą się częściej

Fot. Pixabay

Na tysiąc mieszkańców Legnicy przypadają 2,1 rozwody – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za miniony rok. To jeden z wyższych wskaźników w Polsce.

Wśród 66 miast na prawach powiatu Legnica uplasowała się na 22. miejscu. Najczęściej, w odniesieniu do liczby mieszkańców, rozstają się pary małżeńskie w Żorach (woj. śląskie) – tu dochodzi do 2,7 rozwodów. Po drugiej stronie tego rankingu jest podkarpacki Tarnobrzeg ze wskaźnikiem 1,2.

Średni krajowy wskaźnik rozwodów na 1 tys. mieszkańców w ubiegłym roku wyniósł 1,7. Decyzję o formalnym zakończeniu związku podjęło ponad 63 tys. par.

Małżonkowie z miast rozstają się na dobre około dwa razy częściej od mieszkających na wsi. Główną deklarowaną przez nich przyczyną rozwodu jest niezgodność charakterów (ponad 40 proc. wszystkich rozwodów). Kolejne przyczyny to zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą (ponad 21 proc. rozwodów) oraz alkoholizm (17 proc.).

Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają razem średnio około 14 lat. Z analiz GUS wynika, że stopniowo rośnie wiek małżonków podejmujących decyzję o rozwodzie – w 2016 r. statystyczny rozwiedziony mężczyzna miał 41 lat, a kobieta 39 lat, o dwa lata więcej niż w 2000 r. i o trzy lata niż w roku 1990.

Wśród mężczyzn-rozwodników dominują osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (35 proc.), co piąty posiada wykształcenie wyższe. Rozwodzące się kobiety są lepiej wyedukowane: 39 proc. z nich ma wykształcenie średnie (39 proc.) i a 31 proc. – wyższe.

Najczęściej, bo aż w dwóch trzecich przypadków, powództwo o rozwód wnosi kobieta. Wskaźnik ten nie zmienia się od wielu lat. Orzeczenie rozwodu z winy żony następuje zaledwie w niespełna 4 proc. przypadków. Wina męża orzekana jest w 16 proc. rozwodów. W 75 proc. rozwodów sąd nie orzeka winy.

Dodaj komentarz