W Legnicy rusza wielka akcja rejestracji dawców szpiku

Od 7 do 16 grudnia w Legnicy odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Nikoli i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Nikoli bardzo liczą na zaangażowanie mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

– Jestem mieszkanką Legnicy, mam 21 lat – mówi oczekująca pomocy Nikola. – Od kilku miesięcy choruję na nowotwór krwi. Wstępną diagnozę usłyszałam w drugiej połowie sierpnia, natomiast 10 września zapadł wyrok – ostra białaczka szpikowa. Nagle wszystko to, o czym marzyłam legło w gruzach, a moje plany na przyszłość zmieniły się w szpitalne łóżko. Wiem, że jak wygram z chorobą, to nie będzie dla mnie rzeczy niemożliwych.

– Dla każdego z nas oddanie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka to bardzo niewiele, jednak dla chorych na nowotwory krwi może to być jedyna szansa na znalezienie dawcy – zachęcają przedstawiciele Fundacji DKMS. – Apelujemy do waszych uczuć: przyjdźcie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Liczy się każdy.

Rodzina i przyjaciele Nikoli nie potrafią czekać bezczynnie, chcą pomagać także innym chorym. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Nikola i inni liczą na Twoją pomoc” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i media.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

7 grudnia w godz. od 10 do 16 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, ul. Sejmowa 5A oraz w godz. 16.30-20 w Kawiarni Ratuszowa, Rynek 39;

8 grudnia (godz. 12-18) w Centrum Handlowym Piekary, al. Marszałka Piłsudskiego 84;

9 grudnia (godz. 14-20) w MOKSiR w Chojnowie, ul. Małachowskiego 7;

10 grudnia (godz. 9–15) w Urzędzie Miasta Legnicy, plac Słowiański 8;

11 grudnia (godz. 9–13.30) w I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy, pl. Klasztorny 7;

12 grudnia (godz. 9–14) w VII Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy, ul. Radosna 17;

15 grudnia (godz. 9–13) w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym, ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1;

16 grudnia (godz. 14–18.30) podczas X Świątecznego Turnieju Charytatywnego, ul. Wierzyńskiego 1.

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Metody pobrania: pierwsza to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, stosowana jest w 80 proc. przypadków i zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania, a druga – to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, co wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Fundacja DKMS to największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1 mln 419 tys. (dane z października 2018 r.) potencjalnych dawców szpiku. Do tego czasu już 5980 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Źródło: UM w Legnicy

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..