Legnicki teatr świętuje podwójny jubileusz (WIDEO)

Still0308_00002Legnicki Teatr Modrzejewskiej w tym roku obchodzi podwójny jubileusz: 40 lat sceny polskiej i 175-lecie istnienia teatru w mieście. Jubileuszowe wydarzenia zaplanowano na cały rok z czterodniową kulminacją w listopadzie.

40 lat istnienia polskiej sceny w Legnicy najlepiej zobrazuje kilka liczb: widowni zaprezentowano aż 250 premier, przez instytucję przewinęło się ponad 1300 pracowników. Teatr zdobył ogólnopolską, a nawet globalną renomę, dziesiątki razy wystawiając swoje sztuki na scenach całego świata. Jego polską historię zapoczątkowała premiera spektaklu „Lato w Nohant” wg Iwaszkiewicza w reż. Józefa Wyszomirskiego, wystawiona w 1977 roku.teatr Modrzejewskiej

– To nie jest jubileusz teatru Jacka Głomba, to jest jubileusz teatru w Legnicy który ma 40 lat, który przechodził różne okresy życia, który został nawet zlikwidowany – zwraca uwagę Jacek Głomb, szef legnickiej sceny. –  Połączenie Wojewódzkiego Domu Kultury z teatrem w 1991 roku było de facto likwidacją teatru w sensie prawnym – przypomina.

Jacek Głomb
Jacek Głomb

W tym roku upływa także 175 lat od oddania do użytku budynku teatru w pruskiej jeszcze Legnicy. Do dziś aktorzy, technicy i inne osoby zaangażowane w pracę przy spektaklach korzystają z wybudowanej wówczas infrastruktury. Rok jubileuszowy będzie okazją do zwiedzenia od spodu chociażby obrotowej sceny z lat 20. ubiegłego wieku, czy orkiestronu.

Pracownicy teatru nie ukrywają emocjonalnych więzi ze swoim miejscem pracy.- Nie zamieniłabym tej pracy na inną, choć bywają momenty trudne, czasem się zastanawiam, czy nie wyjść i nie wrócić, także są emocje. Ale lubię tę pracę i myślę, że zostanę tu jeszcze długo – wyznaje Mariola Hotiuk, rzecznik prasowy Teatru Modrzejewskiej.

Do przygotowania obchodów jubileuszowych, których kulminację zaplanowano na listopad, zaangażowano także byłych pracowników legnickiej sceny.

Na jubileusz do Legnicy już dziś przyjazd potwierdziło 230 osób, w tym także Rosjanie, którzy pracowali na radzieckiej scenie Tieatra Siewiernej Gruppy Wojsk. Bo trzeba pamiętać, że Od 1945 do 1964 roku w mieście teatr działał pod wojskowymi auspicjami Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.

Kolejny etap w historii polskiej sceny otworzy listopadowa, jubileuszowa – 251 premiera. Będzie to „Labirynt świata i raj serca” czeskiego poety Ludvika Kundery w reżyserii Jacka Głomba.

Dodaj komentarz