Opublikowany: czw, Lip 18th, 2019

Legnicki policjant dba o bezpieczeństwo w Chorwacji (FOTO)

Młodszy aspirant Piotr Rajczakowski z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy od kilku dni pełni służbę patrolową w Chorwacji. Funkcjonariusz wspólnie z 14 kolegami z Polski codziennie asystują miejscowym mundurowym w czynnościach służbowych.

Od kilku lat jednym z najbardziej popularnych wśród turystów z Europy kierunków wakacyjnych wyjazdów jest Chorwacja. Wzrost zainteresowania społeczeństwa tym krajem zrodził potrzebę połączenia sił policji z różnych państw Europy. Przed kilkoma laty chorwacka policja rozpoczęła realizację programu pod nazwą „Bezpieczny sezon letni” i zaprosiła do udziału w tym przedsięwzięciu przedstawicieli policji z Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Węgier, Włoch i Polski.

W ramach tego projektu polska policja w tym roku oddelegowała z naszego kraju 14 policjantów z garnizonu: wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, śląskiego, stołecznego, mazowieckiego,zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wśród nich znalazł się również legnicki funkcjonariusz – mł. asp.Piotr Rajczakowski, który przez okres wakacyjny pełni służbę w rejonie Riwiery Makarskiej w Chorwacji.

Piotr Rajczakowski służy w policji od 2010 roku. Obecnie pracuje w Wydziale do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Jego bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz posiadane kwalifikacje takie jak: ratownik WOPR oraz instruktor nurkowania spowodowała, że legnicki policjant przeszedł pomyślnie procedurę kwalifikacyjną i został oddelegowany do pełnienia służby w okresie wakacyjnym na wybrzeżu chorwackim.

Zadania polskich policjantów mają charakter typowo prewencyjny. Przede wszystkim mają na celu zapewnić rodakom bezpieczny wypoczynek na chorwackim wybrzeżu. Policjanci w codziennej służbie odwiedzają: pola namiotowe, przystanie portowe, plaże, okolice pubów, restauracji, hotele oraz pensjonaty. Uczestniczą w kontrolach drogowych, przesłuchaniach oraz są obecni przy składaniu zawiadomień przez polaków. Tłumaczą przesłuchania, dokumenty oraz różnego rodzaju zawiadomienia. Również informują turystów o rodzaju oferowanej pomocy oraz sposobie kontaktu z polskimi policjantami pełniącymi służbę na terenie Chorwacji oraz z najbliższą placówką dyplomatyczną.

Dla turystów wybierających się do Chorwacji lub Bułgarii podajemy numery telefonów polskich funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę  w poszczególnych regionach nad Adriatykiem.

  • Istarski Policyjny Okręg Administracyjny (Pula) +48 512 384 134,
  • Zadarski Policyjny Okręg Administracyjny (Biograd) +48 510 788 135,
  • Primorsko-Gorański Policyjny Okręg Administracyjny (Rijeka) + 48 506 229 654,
  • Splicko-Dalmatyński Policyjny Okręg Administracyjny (Makarska) + 48 514 124 900,
  • Splicko-Dalmatyński Policyjny Okręg Administracyjny (Split) + 48 512 105 172,
  • Splicko-Dalmatyński Policyjny Okręg Administracyjny (Trogir) + 48 512 105 348.

Na terenie Bułgarii polski patrol będzie działał na terenie działania Regionalnego Dyrektoriatu w Burgas (Nesebar) + 48 512 105 541.

.

Fot. KMP w Legnicy

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..