Opublikowany: śr, Sty 11th, 2017

LEGNICA/PROCHOWICE. Jedyny taki folwark zwierzęcy (WIDEO)

still0111_00004Dom spokojnej starości dla… zwierząt. Oto dzieło Fundacji Centaurus, której pracownicy w podlegnickiej wsi stworzyli największy w Europie folwark, gdzie ponad 400 zwierząt kopytnych w spokoju i dostatku spędza jesień życia.

Szczedrzykowice – niewielka wieś położona między Legnicą i Prochowicami – od czterech lat wyróżnia się na mapie Europy. A to za sprawą fundacji Centaurus, która w dawnym folwarku, w którym po wojnie mieścił się PGR, urządziła największe na starym kontynencie schronisko, a właściwie dom spokojnej starości, gdzie zmęczone wieloletnią pracą dla człowieka zwierzęta kopytne mogą wreszcie odpocząć.

– Konie różnych ras, gabarytów i maści, kucyki, osiołki, muły, a do tego jeszcze minifarma z lamami, kozami czy owcami – tak więc mamy to folwark pełną parą – zapewnia Weronika Nieborak z Fundacji Centaurus.

still0111_00001Większość przebywających tu zwierząt dla ludzi była maszynką do zarabiania pieniędzy. Konie służyły grzbietem dzieciom w szkółkach jeździeckich, kucyki dla najmłodszych były świetną rozrywką na licznych festynach, wiele zwierząt stanowiło inwentarz miniogrodów zoologicznych czy wykorzystywano je do innych celów zarobkowych. Kiedy jednak dochodzi do kontuzji, zwierzę jest już stare lub zaczyna chorować, okazuje się niepotrzebne, bo zamiast zarabiać, generuje koszty. Wówczas właściciel sprzedaje je handlarzowi, który zmierza  prosto do rzeźni. Nielicznym zwierzętom udaje się zachować życie. Ratuje je Fundacja Centaurus. Handlarzowi płaci, a zwierzęciu daje to, czego nigdy nie miało – spokój i odpoczynek.

– Obiecaliśmy im, że nigdy ich nie oddamy, one potrzebują nas, potrzebują naszej pomocy, bez nas nie dałyby sobie rady – zwraca uwagę Inga Orłowska z FUndacji Centaurus. – Te konie są naszymi skarbami, dzięki nim my także wierzymy, że ludzie są dobrzy.Schorowane często zwierzęta poza jedzeniem potrzebują lekarstw i opieki weterynarynej. Utrzymanie ich higieny, a także całej infrastruktury związanej z prowadzeniem przytuliska, to ogromne koszty. Co ciekawe, Fundacji nie wspiera ani samorząd, ani żadna instytucja państwowa. Utrzymuje się wyłącznie z darów osób prywatnych i organizacji pozarządowych.- Sam wykup, to dopiero początek naszej pomocy, potem mamy przed sobą jeszcze wiele lat dalszego wspomagania tych zwierząt, ich utrzymania, leczenia. Dotyczy to szczególnie koni z astmą końską. Cały czas potrzebujemy pieniędzy – zaznacza Weronika Nieborak.

still0111_00002Każda spożytkowana w ten sposób złotówka pozwoli zwierzętom na godne spędzenie reszty życia. Co ciekawe, darczyńca może liczyć na rewanż, bo kilka tutejszych zwierząt to prawdziwi artyści i choć trudno w to uwierzyć, pewien osioł o i mieniu Wiesio, czy chociażby koń Lakuś malują najprawdziwsze obrazy.- Kleks farby wyciskamy na blejtram, na tym kleksie kładziemy marchewkę. Wiesio za pomocą marchewki maluje swoje kompozycje – opowiada Inga Orłowska.

Uspokajamy, że farby dla zwierząt są bezpieczne. Ich opiekunowie zapewniają, że sprawdzili to na własnej skórze. Do grona zwierzęcych artystów nie dołączyły jeszcze lamy, ale parcie na szkło mają ewidentne, więc nie można wykluczyć, że niebawem spróbują swoich sił, i z pomocą marchewki stworzą dzieła na miarę Wiesia i Lakusia.

Darowizny można wpłacać na poniższy rachunek:

Fundacja Centaurus

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Wyświetlonych 3 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. IR Opole pisze:

    Jesteście najwspanialszymi ludżmi na świecie ! Opiekujecie się zwierzakami chorymi i niedołężnymi. Chwała WAM za to i podziwiam WAS.Zasilam WASZE konto jak mogę (jestem na emeryturze).Póki żyję, możecie na mnie liczyć.Kocham WAS i WASZYCH podopiecznych.

  2. Efka pisze:

    Ludzie Centaurusa są cudowni, podopieczni też. Mam w Centaurusie swoją ulubioną ośliczkę 🙂 Zachęcam wszystkich do adopcji chociaż wirtualnej, bo warto pomagać. Uwierzcie, że każda kwota się liczy.

  3. malgala pisze:

    A czy jest możliwość wsparcia Centaurusa przy rozliczeniu podatkowym?

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..