Legnica z lokalnym piwem

Jasny pils to pierwsze z trzech piw opatrzonych marką „Legnickie”, jakie trafiło na regionalne półki sklepowe. W tym roku dołączą do niego jeszcze dwa inne. Lokalny trunek nawiązuje do dawnych tradycji browarniczych w mieście, ale powstaje w innej części Polski.

Legnicki browar, znajdujący się przy ul. Witelona, zaprzestał działalności w 1995 roku. Moda na lokalne piwa sprawiła jednak, że historia miejskiego browarnictwa nie pójdzie w zapomnienie. W ubiegłym roku jej kontynuacji podjął się „Browar Regionalny – Staromiejski Piwowar”, wytwarzający piwo rzemieślnicze. Teraz przyszła pora na kolejną markę.

– Legnica ma bogate tradycje piwowarskie, niestety bardzo podupadłe w ostatnim czasie. Pierwszy browar w Legnicy powstał w 1345 roku i był własnością książęcą, należał do Piastów. Obecnie istniejący, ale nie działający browar pochodzi z przełomu XIX i XX w. Po II wojnie światowej produkowano w nim piwo na użytek Armii Radzieckiej, stacjonującej wtedy w Legnicy. W 1956 roku utworzono Legnickie Zakłady Piwowarskie, które przejęły browar, a obecnie jest on w rękach prywatnych i niestety niszczeje. Stąd pomysł, by wskrzesić ideę lokalnego piwa – mówi Rafał Domański ze spółki Piwa Tradycyjne.

Producent Legnickiego – małopolski browar Pilsweizer – zamierza w tym roku dodać do tej linii jeszcze dwa smaki, w tym co najmniej jedno ciemne piwo. W mieście ma ruszyć też patronacka hurtownia piw.

źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz