LEGNICA. LGOF na finiszu

Obraz 449Trwające ponad rok prace nad projektem „Zintegrowany system powiązań miast w Legnicko-Głogowskim Obszarze Funkcjonalnym (LGOF)” zakończyły się w marcu tego roku. W tym tygodniu partnerzy spotkali się w Legnicy, by podsumować dotychczasowe ustalenia. Powstało szczegółowe opracowanie wytycznych do krajowych, regionalnych i lokalnych dokumentów planistycznych o charakterze komunikacyjnym, inwestycyjnym i społecznym.

Uczestnicy projektu postanowili go kontynuować, zachęcając do udziału kolejnych samorządowych partnerów z regionu. Z zaproszenia prezydenta Legnicy skorzystali przedstawiciele władz: Bolesławca, Lubina, Polkowic, Złotoryi, Głogowa, Legnickiego Pola, Jerzmanowej, Kotli, a także powiatów bolesławieckiego i legnickiego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego, który pilotował realizację pierwotnego projektu.

Powiązania transportowe w naszym subregionie – związane z komunikacją kolejową, samochodową, a także rowerową i pieszą – stanowią kluczowe zagadnienie dla dalszego rozwoju Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego. LGOF obejmuje tereny 42 gmin o powierzchni ponad 5 tys. km2, który zamieszkuje blisko 600 tys. osób. Legnica jest w nim głównym ośrodkiem regionalnym.

Pierwotny projekt miał na celu przygotowanie zgodnej ze strategią rozwoju województwa dolnośląskiego koncepcji rozwoju inwestycji drogowych i kolejowych o charakterze ponadlokalnym, które pobudzać będą korzystne zmiany gospodarcze, infrastrukturalne i społeczne na znacznym obszarze. Taki właśnie charakter mają np. budowa drogi ekspresowej S3, budowa obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy, budowa drugiej przeprawy przez Odrę w Głogowie, powstanie w Legnicy węzła przesiadkowego o znaczeniu krajowym i lokalnym oraz przebudowa linii kolejowej nr 289 na trasie Legnica-Rudna Gwizdanów i jej odgałęzienia do Polkowic.

– LGOF to szansa na rozwój oddolnej współpracy wszystkich gmin i miast naszego subregionu – podkreślił prezydent Krzakowski. – Współpraca już się zawiązała. Jestem jej gorącym orędownikiem. Wykorzystajmy powstałe opracowanie do wspólnej realizacji zadań inwestycyjnych, infrastrukturalnych i społecznych. Mamy udokumentowane analizy potrzeb i możliwości rozwojowych w kontekście powiązań komunikacyjnych. Skorzystajmy z szansy wspólnego, a więc silnego sięgania także po środki unijne – dodaje.

Uczestnicy spotkania postanowili zaprosić do współpracy wszystkie gminy z terenu LGOF, a także KGHM. Za konieczne uznali wypracowanie odpowiedniej struktury organizacyjnej. Kluczowe dla wspólnych działań będą uzgodnione inwestycje infrastrukturalne i skuteczny lobbing na ich rzecz.

Stowarzyszone samorządy wysoką rangę nadadzą transportowi zbiorowemu, w tym kolejowemu. Gospodarz spotkania zaproponował zorganizowanie w Legnicy specjalnej konferencji z udziałem przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

ŹRÓDŁO UM LEGNICA

Dodaj komentarz