Łatwo i ekologicznie pozbywają się elektroodpadów

O kolejnych pięć zwiększyła się w Legnicy  ilość nowoczesnych kontenerów, nazywanych Miejskimi Punktami Elektroodpadów (MPE). Obecnie jest ich już dziewięć, a służą do gromadzenia zużytych baterii, żarówek, opakowań po tonerach atramentowych, telefonów komórkowych, dyskietek, płyt CD i DVD itp. W ciągu roku trafiła do nich prawie tona toksycznych odpadów.

Te wielofunkcyjne urządzenia ustawiono w najbardziej uczęszczanych miejscach w mieście: przy ul. Jaworzyńskiej (obok SP nr 10), al. Rzeczypospolitej (obok SP nr 19), ul. Górniczej (przy kładce obok przystanku autobusowego), przy ul. Fieldorfa (skrzyżowanie z ul. Jankowskiego) i ul. Chojnowskiej (obok Galerii Ferio). Dołączyły one do istniejących już czterech punktów przy ul. Polarnej (parking), na placu Wolności, ul. Marynarskiej i Gombrowicza.

Kontenery składają się z siedmiu tub z otworami wrzutowymi o odpowiednich kształtach, oznaczonych symbolami konkretnych elektroodpadów. Ich konstrukcja sprawia, że woda nie przedostaje się do wnętrza i odpady nie zagrażają środowisku. Tuba przeznaczona do wrzucania zużytych żarówek wypełniona jest specjalnym materiałem zapobiegającym ich potłuczeniu.

– W ciągu roku funkcjonowania MPE zebrano łącznie 951 kg odpadów, z czego największą część stanowiły baterie – prawie pół tony oraz drobne urządzenia elektryczne i elektroniczne, których zebrano 219 kg. Mieszkańcy wrzucili do kontenerów także prawie 106 kg płyt CD, 105 kg żarówek i ponad 30 kg tonerów z drukarek. Z każdym miesiącem obserwujemy coraz większe zainteresowanie tymi punktami. Legniczanie w pełni je zaakceptowali – mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Legnicy.

Kontenery działają w ramach Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zebrane odpady przedsiębiorca prowadzący PSZOK przekazuje do firm wyspecjalizowanych w ich neutralizacji.

Dodaj komentarz