Opublikowany: czw, Cze 1st, 2017

„Kupił” 500 kg srebra, ale nie zapłacił. 43-latek trafi za kraty

2,5 roku w więzieniu spędzi legnicki biznesmen Jacek S., którego prokuratura oskarżyła o oszustwo na szkodę warszawskiej spółki. Mężczyzna zaproponował, że kupi ważący pół tony granulat srebra, ale gdy przywiózł towar do swojego biura, postanowił za niego nie płacić. Wyrok w tej sprawie zapadł w Legnicy, a Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał go w mocy.

Do transakcji, której finał ogłosili dopiero sędziowie, doszło 9 czerwca 2015 r. w Legnicy. Poszkodowany Kazimierz K. przekazał wtedy Jackowi S. granulat srebra, ale ten nigdy nie zapłacił za towar. Kiedy właściciel kruszca próbował odzyskać pieniądze, jego kontrahent zakwestionował zawarcie umowy i przyjęcie granulatu. Chciał w ten sposób wykorzystać fakt, że panowie rzeczywiście nie podpisali dokumentów.

W czasie, gdy biznesmeni ustalili warunki transakcji Jacek S. był prezesem legnickiej spółki Kontra Duo, zajmującej się obrotem granulatem srebra. Kazimierz K. reprezentował wtedy warszawską spółkę, która działała na tym samym rynku.

Lidia Tkaczyszyn

– Pomiędzy oskarżonym i pokrzywdzonym doszło do kontaktów handlowych. Oskarżony zdobywał zaufanie Kazimierza K. Przed 9 czerwca 2015 roku Jacek S. zaproponował pokrzywdzonemu kupno-sprzedaż granulatu srebra w ilości 500 kg. Zobowiązał się, że za srebro zapłaci po jego sprzedaży, a zatem z odroczonym terminem płatności. Pokrzywdzony nagabywany telefonicznie przez oskarżonego, zgodził się zrealizować transakcję. W dniu 9 czerwca 2015 roku pokrzywdzony Kazimierz K. udał się z granulatem srebra o wadze 500 kg do siedziby spółki oskarżonego Kontra Duo w Legnicy. Granulat srebra przywiózł w 24 workach swoim samochodem. Wspólnie z oskarżonym wnieśli worki do biura oskarżonego. Jacek S. pobrał i zbadał granulat. Próba wypadła pomyślnie – relacjonuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Wobec braku połączenia z internetem, Kazimierz K. nie był w stanie przesłać faktury VAT na adres mailowy firmy Kontra Duo oraz wydrukować protokołu przekazania towarów, w związku z czym umówił się z oskarżonym, że prześle je rano następnego dnia pocztą elektroniczną. Pokrzywdzony osobiście swoim telefonem wykonał zdjęcia worków ze srebrem złożone w biurze oskarżonego. Następnego dnia Kazimierz K. przesłał mailem oskarżonemu fakturę VAT sprzedaży granulatu srebra na kwotę do zapłaty 1.062.295,65 złotych i oczekiwał na zapłatę przelewem bankowym. Pomimo wcześniejszych zapewnień oskarżonego o zapłacie, oskarżony zapłaty tej dotychczas nie uiścił. W czasie rozmowy z pokrzywdzonym Jacek S. potwierdził, że pieniądze ze sprzedaży granulatu srebra przeznaczył na własne potrzeby. W związku z powyższym pokrzywdzony zawiadomił o oszustwie policję – dodaje prokurator.

17 stycznia br. Sąd Okręgowy w Legnicy uznał Jacka S. za winnego popełnienia oszustwa, wymierzając mu karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz 50 tys. zł grzywny. 43-latek miał też naprawić szkodę. Obrońcy oskarżonego odwołali się od wyroku, ale 5 maja Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał go w mocy.

O Autorze

Wyświetlonych 4 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. Marcin napisał(a):

    W końcu się za niego wezmą…

  2. Koskowice napisał(a):

    Nareszcie.

  3. Marta napisał(a):

    Złodziejstwo należy tępić!

  4. 500kg granulat Jacek S. Łączy nas piłka Koskowice Kazimierz K Kontra Duo kupił Legnica Koskowice Nie zapłacił Prawomocny Kontra Duo łaczy nas piłka Prokuratura okręgowa Sąd okręgowy Błękitni Srebro Koskowice Rada Sołęcka 500 kg Jacek Koskowice Legnica Łączy nas piłka Kazimierz K Kontra Duo Legnica Koskowice kupił Jacek Koskowice Legnica 500kg Jacek S. 500kg granulat Jacek S. Łączy nas piłka Koskowice Kazimierz K Kontra Duo kupił Legnica Koskowice Nie zapłacił Prawomocny Kontra Duo łaczy nas piłka Prokuratura okręgowa Sąd okręgowy Błękitni Srebro Koskowice Rada Sołęcka 500 kg Jacek Koskowice Legnica Łączy nas piłka Kazimierz K Kontra Duo Legnica Koskowice kupił Jacek Koskowice Legnica 500kg Jacek S.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..