Opublikowany: śr, Lut 14th, 2018

Krotoszyce: Co piąta złotówka na inwestycje

Władze krotoszyckiej gminy podsumowały ubiegły rok i przedstawiły mieszkańcom plan inwestycji, który chcą zrealizować w ciągu najbliższych 10 miesięcy. Wójt gminy podkreśla, że ubiegły rok był wyjątkowy pod względem liczby zrealizowanych zadań. I zapowiada, że tegoroczne plany są równie ambitne.

Podlegnicka gmina chwali się, że w ub. r. na inwestycje i działania prorozwojowe trafiły 4 mln zł, co stanowi ponad 20 proc. budżetu. Połowa tej sumy pochodziła z funduszy zewnętrznych.

– Był to wyjątkowy rok jeśli chodzi o modernizacje i remonty dróg. Gruntownej przebudowie poddano ponad 5 km dróg gminnych za kwotę 2.775.967,25 zł z czego dofinansowanie z różnych źródeł wyniosło 2.254.484,20 zł. czyli ponad 80 proc. wartości tych inwestycji. Zmodernizowane drogi znajdują się w miejscowościach: Janowice Duże, Dunino – Święciany, Szymanowice, Kościelec (osiedle). Ponadto rozbudowano sieć wodną w miejscowości Czerwony Kościół (Grośniki) i Wilczycach oraz wodno-kanalizacyjną w Złotnikach i Duninie – wylicza Beata Castañeda Trujillo, wójt Krotoszyc. – Zmodernizowano kolejne przepompownie ścieków zaopatrując je w system monitoringu. Na dzień dzisiejszy w gminie posiadamy 15 zmodernizowanych przepompowni ścieków, co pozwala ograniczać koszty funkcjonowania systemu kanalizacyjnego na terenie gminy. Wprowadzono dotacje na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków z której skorzystało 14 rodzin z Winnicy – podsumowuje.

Urzędnicy przypominają, że wśród wartych odnotowania sukcesów było m.in. pozyskanie średniego samochodu dla strażaków z OSP Krotoszyce czy działania inwestycyjne i integracyjne w poszczególnych sołectwach. Plany na 2018 r.? Również ambitne i uzależnione w dużej mierze od ilości pozyskanych z zewnątrz funduszy na ich realizację – zapowiadają.

Na liście najważniejszych tegorocznych zadań inwestycyjnych władze gminy umieszczają m.in. przebudowę dróg: powiatowej oraz transportu rolniczego w Winnicy; rozbudowę oświetlenia na terenie Winnicy, Babina, Tyńczyka Legnickiego – Kozic oraz modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej; kontynuację programu dotacyjnego dla przydomowych oczyszczalni ścieków, budowę dodatkowego ujęcia wody w Krotoszycach, gruntowny remont hydroforni w Kozicach i budowę parkingu przed urzędem gminy.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie angażują się w działania społeczne na rzecz Gminy Krotoszyce o czym świadczą liczne stowarzyszenia oraz Grupy Odnowy Wsi, które powstały już w dziesięciu miejscowościach. Wasze wsparcie jest bardzo cenne i niezbędne aby samorząd mógł spełniać swoją rolę zapewniając godne warunki życia dla mieszkańców i integrację społeczności lokalnej – podsumowuje wójt Castañeda Trujillo.

Podziel się
Tagi

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..