Kresowy weekend z głogowskim muzeum

Pod znakiem Kresów i kresowej kultury upłynie najbliższy weekend w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

W sobotę, 29 czerwca, rozpocznie się 24. Głogowski Przegląd Kultury Polskiej KRESY 2019. Tego samego dnia zainaugurowana zostanie jubileuszowa, dwudziesta Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego.

– Od ponad dwudziestu lat Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie propaguje pamięć o dawnych Kresach Rzeczypospolitej i ich mieszkańcach – przypomina Maciej Iżycki z MAH. – Polskie zespoły, które na przełomie czerwca i lipca przyjeżdżają do Głogowa z Wilna, Grodna, Lwowa i wielu innych miast, są doskonałym dowodem na to, że na Kresach ciągle tli się polskość. Dla wielu mieszkańców nie tylko Głogowa, ale i całego regionu, coroczne spotkania z kresową kulturą często są sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.

W sobotę, KRESY 2019 zainauguruje Polski Teatr z Wilna, który na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury wystawi przedstawienie dla dzieci pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Spektakl rozpocznie się o godzinie 17. W niedzielę odbędzie się koncert galowy kresowego przeglądu. W tym roku wystąpią: Kapela Świętojańska ze Sużan na Litwie, zespół folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli, zespół folklorystyczny „Polne Maki” z Grębocic, zespół „Rezerwa”z Wołkowyska na Białorusi oraz stali bywalcy Kresów – kapela „Lwowska Fala” ze Lwowa. Kresowa gala rozpocznie się o godz. 16 w MOK.

Koncerty odbędą się nie tylko w Głogowie, ale też w Szlichtyngowej, Grębocicach i Sławie.

W sobotę, w Grębocicach, wystąpią Kapela Świętojańska z Sużan i Rezerwa z Wołkowyska (godz. 18), a w Szlichtyngowej – Kapela „Lwowska Fala” (godz. 17). W niedzielę, na scenie ustawionej na plaży Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku, o godz. 13 aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie wystawią sztukę „Księżniczka na ziarnku grochu” (drugi spektakl w tym samym miejscu o godz. 18). Aktorom będzie towarzyszyła Kapela Świętojańska ze Sużan.

Z kresami nierozerwalnie związana jest również Letnia Akademia Kultury i Języka polskiego. W tym roku odbędzie się dwudziesta edycja tego przedsięwzięcia. W sobotę zaplanowano okolicznościową konferencję w Centrum Konferencyjno – Wystawienniczym w głogowskim zamku. Początek o godz. 11. Wykład inauguracyjny wygłosi Dariusz Andrzej Czaja.

Fot. UR/MAH

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..