Opublikowany: sob, Lis 10th, 2018

Krainę Wygasłych Wulkanów zwiedzaj na rowerze. Za darmo! (FOTO)

Szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników dwóch kółek. W trzech miejscowościach położonych u stóp Ostrzycy powstały wypożyczalnie rowerów. Dzięki współpracy kilku samorządów powiatu złotoryjskiego i finansowej pomocy Unii Europejskiej jednośladem zwiedzimy Krainę Wygasłych Wulkanów, praktycznie nie płacąc za tę przyjemność.

Rowery wypożyczać już można w Czaplach. Jest ich osiem i stoją obok świetlicy wiejskiej. Żeby móc z nich skorzystać wystarczy pobrać na telefon specjalną aplikację. Należy się też zarejestrować do systemu Rower Gminny. Można to zrobić za pośrednictwem wspomnianej aplikacji mobilnej, strony internetowej www.rowery.pielgrzymka.biz lub bezpośrednio przy terminalu, który znajdziemy przy jednej ze stacji. Trzeba jeszcze wpłacić 10 złotych jednorazowej opłaty inicjacyjnej i przez pierwsze pięć godzin możemy jeździć za darmo.

– Wypożyczalnie nie są po to, żeby gmina na nich zarabiała. Te 10 zł, jakie należy zapłacić na początku, są czymś w rodzaju kaucji, która później będzie nam zwrócona – tłumaczy Marzena Szkutnik z Urzędu Gminy w Pielgrzymce, jedna ze współautorek projektu. – Jeśli ktoś zechciałby korzystać z roweru dłużej niż pięć godzin może przed ich upływem odstawić go na stację i bez żadnych opłat wypożyczyć jeszcze raz – dodaje Marzena Szkutnik.

Lada chwila wypożyczalnie zaczną też funkcjonować w dwóch innych wsiach gminy Pielgrzymka: Proboszczowie i Twardocicach. Łącznie do dyspozycji będą 24 jednoślady, po osiem przy każdej stacji. Dodatkowo w Proboszczowie stanie terminal oraz tzw. infokiosk, czyli specjalny ekran, na którym będzie można sprawdzić trasy oraz uzyskać informacje na temat atrakcyjnych miejsc w regionie.

Wszelkie przydatne informacje, cennik, mapa stacji, a także regulamin korzystania z Roweru Gminnego znajdziemy na stronie internetowej www.rowery.pielgrzymka.biz.

Wypożyczalnie rowerów to element większego projektu, który powstał dzięki współpracy kilku gmin powiatu złotoryjskiego (Świerzawa, Pielgrzymka i Wojcieszów) oraz Nadleśnictwa Złotoryja. W jego ramach na malowniczych terenach Gór i Pogórza Kaczawskiego zbudowano już kilkadziesiąt kilometrów oznakowanych szlaków. Są to głównie single tracki, czyli ścieżki przeznaczone do typowo górskiej jazdy. Wokół samej Ostrzycy Proboszczowickiej, czyli jednej z najciekawszych atrakcji regionu, powstały trzy pętle takich ścieżek. Więcej pisaliśmy o tym m.in. tutaj.

Projekt „Ochrona cennych przyrodniczo terenów Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez budowę alternatywnych ścieżek i tras rowerowych” pochłonął blisko 5,5 miliona złotych, z czego aż 4,4 mln zł pochodzi z dofinansowania ze środków unijnych. Oprócz samych ścieżek i wypożyczalni rowerów, inwestycja zakłada też m.in. montaż tablic informacyjnych oraz budowę dwóch wież widokowych. Takie miałyby powstać na  Górze Zawadnej (okolice Gozdna) i Górze Dłużek w Wojcieszowie.

.

Fot. Czaple – wioska piasku i kamienia via Facebook

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..