Kościół w Jędrzychowie doczekał się renowacji  

Zakończył się remont dachu zabytkowego kościoła pw. św. Bartłomieja w Jędrzychowie, gmina Polkowice. Kolejnym etapem będzie odbudowa i konserwacja elewacji.

Kościół w Jędrzychowie to zabytek, który od dawna wymagał remontu i prac konserwatorskich. Jak podkreśla proboszcz parafii, największe problemy stwarzał przeciekający dach.

– Dach został oczyszczony z zanieczyszczeń, złuszczeń farby i glonów – informuje ks. Marek Kurzawa, proboszcz parafii. – Dodatkowo, całe pokrycie dachowe zostało poddane konserwacji i zabezpieczeniu przed dalszą korozją, chroniąc kościół przed dalszymi uszkodzeniami i przeciekaniem. Ponadto, zabudowane zostały brakujące elementy opierzenia na styku ścian wieży z krawędzią połaci dachowej, uszczelniono blachę i naprawiono nieszczelne okna dachowe – dodaje.

W ramach prac wymieniono jeszcze rynny i odnowiono instalację odgromową. Całość kosztowała 158 tys. zł. Remontu wymaga jeszcze elewacja kościoła. Są liczne pęknięcia i uszkodzenia murów, zawilgocenie oraz braki tynków wewnętrznych w wieży. Jak dodaje ks. Marek Kurzawa, do końca roku opracowana zostanie dokumentacja projektowa. Określi ona zakres prac remontowych, w tym budowę przyłącza do kanalizacji deszczowej, oraz badań stratygraficznych. Polegają one na analizie warstw technologicznych, użytych przy budowie kościoła, co umożliwia wykonanie elewacji jak najbardziej zbliżonej do wersji pierwotnej.

Remont dachu i opracowanie dokumentacji projektowej sfinansowała gmina Polkowice.

Pierwsze wzmianki o kościele pw. św. Bartłomieja w Jędrzychowie pojawiły się już w 1366 roku. Dziś jest to kościół barokowy z reliktami gotyki i renesansu, zbudowany w latach 1729-1736 na części fundamentów starego kościoła gotyckiego z końca XIV wieku. Jest to jednonawowa budowla z półkoliście zakończonym prezbiterium i czworoboczną wieżą od zachodu. Wokół kościoła oraz nad wejściami wmurowane są płyty nagrobne, wykonane z piaskowca z rzeźbionymi postaciami dam i rycerzy, w szatach i zbrojach z XVI i XVII wieku. Wyposażenie wnętrza świątyni pochodzi z około pierwszej połowy XVIII wieku.

Źródło: UG Polkowice

Dodaj komentarz