Opublikowany: pon, Sty 22nd, 2018

Koniec z jeziorem na osiedlu

Do końca września ulica Zagajnikowa i przyległe do niej drogi zostaną wyremontowane. Po wielu latach starań gmina właśnie ogłosiła przetarg na tę inwestycję. Dzięki m.in. nowej kanalizacji deszczowej drogi nie będą już zalewane, co dotąd było codziennością mieszkańców osiedla.

Od wielu lat po każdym większym deszczu, ulica Gwiezdna zamienia się w jezioro – tutaj zatrzymuje się woda spływająca z górnych ulic, m.in. Zagajnikowej. Mieszkańcy wielokrotnie interweniowali w tej sprawie w gminie. Wygląda na to, że ich prośby zostały wysłuchane.

– To informacja, na którą mieszkańcy Osieka czekali od wielu lat. Prośby i wnioski składane w tej sprawie były absolutnie zasadne. Zarówno Zagajnikowa, jak i drogi przyległe były w fatalnym stanie i bardzo utrudniały życie mieszkającym tam osobom. Gorąco wierzymy, że w możliwe najszybszym terminie pojawią się tam drogowcy i inwestycja ruszy – mówi Zofia Marcinkiewicz, radna z Osieka.

Remont Zagajnikowej w Osieku to jedna z inwestycji planowanych przez gminny samorząd od początku kadencji. Rozpoczęcie prac uniemożliwiały dotąd nieuregulowane sprawy własnościowe. W Osieku wiele dróg na osiedlach domów jednorodzinnych jest nieutwardzonych – piaszczystych lub posypanych żwirem. Część z nich to wydzielone fragmenty prywatnych działek, których właściciele przyznali mieszkańcom bezterminowe prawo przejazdu.

Gmina prywatnych dróg remontować nie może, dlatego konieczne były zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego Osieka i nadanie Zagajnikowej statusu drogi publicznej. To pozwoliło na podział i jednoczesne przejęcie gruntów przez gminę. Przygotowanie dokumentów, niezbędnych zgód i pozwoleń trwało prawie trzy lata. Gdy wszystko było już gotowe zmarł jeden z właścicieli gruntów, na których droga miała być budowana, co zablokowało inwestycję na kolejnych kilka miesięcy.

– Nie można było żadnemu z urzędników zarzucić opieszałości, zbędnej zwłoki czy braku zaangażowania, bo nad tym projektem pracowało wiele osób. Rozumiem jednak zwątpienie mieszkańców. Mieli do niego absolutne prawo i wcale się im nie dziwę. Mogę jedynie przeprosić i z nieskrywaną radością poinformować, że ogłosiliśmy właśnie przetarg na realizację prac budowlanych związanych z przebudową ulic Zagajnikowej, Saturna, Gwiezdnej i Neptuna – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 5 lutego, do godz. 10. Treść zamówienia znajduje się TUTAJ.

 

Źródło: UG Lubin 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..