Opublikowany: pon, Lis 13th, 2017

Koncesja KGHM zgodna z prawem

Fot. materiały prasowe KGHM

KGHM może kontynuować poszukiwania złóż soli potasowo-magnezowej w okolicach Pucka. Komisja Europejska potwierdziła, że spółka otrzymała koncesję prawidłowo i bez taryfy ulgowej ze strony państwa. 

Polska Miedź ma prawo prowadzić prace poszukiwawcze w rejonie Pucka do 2019 roku. Przyznana w październiku 2014 r. koncesja daje firmie także prawo pierwszeństwa do wystąpienia o zgodę na wydobycie surowca, jeżeli badania przyniosą pozytywny rezultat. Udzielenie tej koncesji zakwestionowała jednak spółka Darley Energy Poland (DEP), która złożyła do Komisji Europejskiej skargę o naruszenie przez Polskę przepisów nakazujących równe traktowanie podmiotów gospodarczych z krajów Unii Europejskiej i umożliwianie swobodnego przepływu towarów i usług.

KE nie wszczęła jednak przeciwko Polsce postępowania w tej sprawie, uznała bowiem, że proces udzielenia koncesji został przeprowadzony w sposób przejrzysty, konkurencyjny i niedyskryminujący. Jej zdaniem wszyscy wnioskodawcy mieli jednakowy dostęp do informacji o przebiegu postępowań administracyjnych oraz do konkurencyjnych wniosków. Mogli oni zmieniać swoje wnioski na równych warunkach i wszyscy z nich skorzystali z tej możliwości, włącznie z DEP.

– Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza słuszność naszych argumentów. Byliśmy przekonani, że koncesja została przyznana KGHM zgodnie z obowiązującym prawem. Wypracowaliśmy sposób postępowania w sprawach sporów koncesyjnych, który pozwala skutecznie zabezpieczyć interesy spółki na kolejne dekady – komentuje Radosław Domagalski, prezes zarządu KGHM.

Szef miedziowego holdingu podkreśla, że priorytetem firmy jest rozwój aktywów krajowych, zatem wydobycie puckich złóż jest elementem długoterminowego planu rozwoju Polskiej Miedzi. – To właśnie w Polsce będzie realizowany największy plan inwestycyjny i rozwojowy. Do 2021 r. zainwestujemy głównie w rozwój ciągu technologicznego około 15 miliardów złotych, z czego minimum 10 miliardów w kraju – zaznacza Domagalski-Łabędzki.

W ramach koncesji KGHM wykonał badania geofizyczne, analizę archiwalnych danych dotyczących złoża oraz analizę techniczno-ekonomiczną jego zagospodarowania. Powstał też jeden z pięciu zaplanowanych odwiertów. W ciągu najbliższych miesięcy powstaną dwa kolejne.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..