Koncert na zakończenie obchodów rocznicy

Obchody tegorocznej, 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej zakończyły się uroczystym koncertem w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Do muzyki Michała Lorenca wystąpili: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Tadeusz Karolak, Anna Mikołajczyk, Wiktor Zborowski i zespół DesOrient. Koncert był również okazją do nagrodzenia autorów prac, które znalazły się w wydanej na okoliczność tegorocznej rocznicy publikacji pt. „Zbrodnia Lubińska oczami młodych”.

Jak co roku z okazji rocznicy tragicznych wydarzeń z sierpnia 1982 roku w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego wystąpili znamienici artyści, wypełniając mury świątyni wspaniałą muzyką. Recytacje Wiktora Zborowskiego oraz wszyscy występujący dziś na scenie muzycy wprowadzili lubinian w niepowtarzalny i bardzo uroczysty nastrój.

Dzisiejszy koncert był zwieńczeniem tegorocznych obchodów 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej, jak również okazją do przekazania mieszkańcom publikacji pt. „Zbrodnia Lubińska oczami młodych” wydanej specjalnie na tę okoliczność.

– Na przestrzeni minionych lat powiat organizował konkursy historyczne pod nazwą „Zbrodnia Lubińska – by czas nie zaćmił”, podczas których nagrodzono wiele wspaniałych prac literackich i plastycznych wykonanych przez uczniów szkół z terenu całego powiatu. Dzisiaj jest wspaniała okazja, żeby te prace ujrzały światło dzienne i w postaci publikacji trafiły do mieszkańców. Bardzo się cieszę, że ci uczniowie byli tu dzisiaj z nami i mam nadzieję, że będą przykładem dla ich młodszych kolegów i koleżanek – mówi Adam Myrda, starosta lubiński.

Podczas koncertu rozdano mieszkańcom ponad 120 egzemplarzy publikacji, a w najbliższym czasie trafi ona również do szkół i bibliotek.

– Zbrodnia Lubińska jest dla mnie wyjątkową rocznicą, bo sam brałem udział w tych tragicznych wydarzeniach. Moim największym marzeniem jest to, żeby młode pokolenie nigdy nie zapomniało o tym, co wydarzyło się w Lubinie w sierpniu 1982 roku. Rokrocznie organizujemy koncerty, spotykamy się pod pomnikiem Solidarności, gdzie składamy wieńce oraz docieramy do młodzieży poprzez konkursy lub wydawnictwa. To wszystko po to, by czas nie zaćmił tego, co przecież zupełnie nie tak dawno działo się na ulicach Lubina – dodaje Adam Myrda.

W organizację koncertu włączyli się również: główny sponsor KGHM Polska Miedź oraz gmina Lubin i gmina Ścinawa.

Publikacja „Zbrodnia Lubińska oczami młodych” została sfinansowana przez powiat lubiński, gminę Lubin i gminę Ścinawa. Do publikacji dołączona jest również płyta CD, na której znajduje się esej „Sierpień Wolności” napisany przez lubinianina Andrzeja Jaworskiego i przeczytany przez Andrzeja Seweryna, do którego muzykę napisał Bartosz Chajdecki.

Za organizację koncertów, obchodów rocznicowych i dbałość o pamięć historyczną wśród mieszkańców staroście lubińskiemu Adamowi Myrdzie podczas koncertu podziękowali odznaczona podczas tegorocznych uroczystości za działalność opozycyjną Aniela Sakwa oraz ksiądz prałat Wiesław Migdał.

(SOBO)

.

Dodaj komentarz