Opublikowany: czw, Sie 22nd, 2019

Kolejne murale ozdobią lubińskie bloki

Kolejny mural powstaje w Lubinie. Już widać zarys tego, co wkrótce pojawi się na bloku przy ulicy Sowiej. Jednak to nie koniec, bo wielkoformatowy malunek stworzony zostanie jeszcze w jednym miejscu.

Pierwszy taki mural już od ubiegłego roku zdobi boczną ścianę wieżowca przy ulicy Żurawiej. Dostojny żuraw bardzo spodobał się mieszkańcom, teraz różni przedstawiciele ptasiej rodziny pojawią się na kolejnych budynkach w naszym mieście.

Artyści ze Stowarzyszenia „Walls don’t Lie” z Warszawy rozpoczęli właśnie prace nad pierwszym z nich. Na 169 metrach kwadratowych ściany czteropiętrowego bloku widać już zarys sowy. Kolejny ptak, a dokładniej kruk, namalowany zostanie na wieżowcu przy ulicy Kruczej. Pokryje on powierzchnię ponad 350 metrów kwadratowych. Przy budynku postawiono już rusztowanie.

Najprawdopodobniej wielkoformatowe malowidło powstanie również na stacji transformatorowej na Małomicach. W tym przypadku mają to być modraszka, dudek i mazurek. Na razie jednak toczą się jeszcze rozmowy w tej sprawie.

Wszystkie murale będą wiernym odwzorowaniem fotografii ptaków wykonanych przez Andrzeja Łużyńskiego, pracownika lubińskiego zoo. Na podstawie zrobionego przez niego zdjęcia powstał zresztą wcześniej również żuraw.

Murale tworzone są w ramach projektu Proeko, a dokładniej „Kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej z ochroną środowiska na obszarze powiatów leżących w Dolinie Środkowej Odry”, prowadzonej przez powiat lubiński, na który pozyskano dofinansowanie z województwa dolnośląskiego. Za malunki zapłaci powiat z dotacji, którą otrzymał.

Jak mówił nam w ubiegłym roku starosta Adam Myrda, to sposób, by nieco przybliżyć mieszkańcom przyrodę naszego regionu. – Chcemy tym muralem uświadomić mieszkańcom, że wokół nas jest piękna przyroda i nie trzeba nigdzie daleko jechać, aby ją zobaczyć. Wystarczy wsiąść na rower. A żuraw właśnie jest jednym z tych pięknych ptaków, który żyje również na terenie naszego powiatu – stwierdził starosta w czasie gdy powstawał mural z żurawiem.

Murale sowy i kruka powstaną dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Lubinie ze Spółdzielnią Mieszkaniową Nowa.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..