Klaster już jest. Niebawem kolejni partnerzy?

Fot. UM Legnica

Podpisanie porozumienia to zarazem pierwszy etap rozwoju Legnickiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii – zapowiadają legniccy urzędnicy. Miasto nawiązało współpracę z trzema firmami, które mają pomóc m.in. w efektywnym wykorzystywaniu lokalnych zasobów energetycznych.

Na początek Legnica doszła do porozumienia z trzema firmami: Perpetum Energia, MAF Energy i Photovoltaic Solar Polska. Partnerów ma być jednak więcej – zaznaczają w ratuszu. Na czym ma polegać współpraca?

– Ideą Klastra jest właśnie efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych, poprawę efektywności energetycznej, realizację projektów służących rozwojowi inteligentnych sieci energetycznych, kreowanie i wdrażanie innowacyjnych przedsięwzięć z zakresu dystrybucji energii, budownictwa energooszczędnego, poprawy jakości powietrza i elektromobilności – wylicza Zygmunt Mułek, inspektor ds. komunikacji społecznej w biurze prezydenta Legnicy. – Klaster energii odnawialnej ma na celu alternatywną realizację potrzeb energetycznych, wspieranie społeczności lokalnej, samorządu oraz przedsiębiorców w dążeniach do rozwoju na terenie miasta ekologicznej gospodarki niskoemisyjnej. Działalność ma polegać także na rozwijaniu produktów i usług oraz tworzeniu konkurencyjnego, a więc tańszego ryku energii. Dzięki wspólnym działaniom zakłada się poprawę jakości powietrza i ograniczenia niskiej emisji oraz zrównoważenie zapotrzebowania na energię – przekonuje urzędnik.

Jak zdradzają przedstawiciele magistratu, rozmowy i spotkania na temat klastra trwały od wielu miesięcy. – Dla Legnicy jest to kolejna alternatywa rozwoju, nastawiona na proekologiczne działania, zaspakajania dostaw energii, modernizację – komentuje gospodarz miasta Tadeusz Krzakowski.

Gdy przedstawiciele wszystkich stron składali podpisy pod porozumieniem, przed budynkiem ratusza można było z bliska przyjrzeć się innowacyjnemu samochodowi z napędem elektrycznym, który prezentowała firma Innovation AG ze Zgorzelca. Jego przewaga nad innymi autami? Niskie koszty, wynoszące ok. 6 zł za 100-kilometrową trasę oraz to, że nie emituje spalin. Co ciekawe, pojazd magazynuje prąd.

– Tą energią możemy zasilać np. oświetlenie uliczne, dom, czy szpital. To taka wyspa energetyczna. Właśnie takie projekty można realizować i wdrażać w ramach klastra. – opisywał Łukasz Trześniewski z Innovation AG.

W magistracie cieszą się rozpoczęciem prac nad rozwijaniem klastra i podkreślają, że kolejni partnerzy są mile widziani. Aby zachęcić inne firmy czy sąsiednie samorządy, władze Legnicy planują m.in. organizować spotkania i konferencje w tej sprawie.

Dodaj komentarz