Opublikowany: sob, Paź 6th, 2018

KGHM wykonał podatkowy plan

143,76 mln zł podatku „miedziowego” zapłacił KGHM w sierpniu tego roku – podało Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa.

W tym roku resort finansów zaplanował pobranie z KGHM 1,29 miliarda zł tytułem podatku od wydobycia niektórych kopalin. Do sierpnia włącznie firma odprowadziła już 1,17 mld zł, co średnio daje 146,5 mln zł miesięcznie. Można zatem przyjąć, że na dziś wyznaczony przez fiskusa plan spółka już wykonała. Wszystko, co tytułem podatku „miedziowego” wpłynie do państwowej kasy w ostatnim kwartale tego roku, będzie swoistą premią.

W przyszłym roku Skarb Państwa chce otrzymać z KGHM 1,4 mld zł – taka kwota zapisana jest w projekcie budżetu państwa, przyjętym już przez rząd. W Zagłębiu Miedziowym pojawiły się pogłoski, że plan zawieszenia podatku zostanie wykorzystany przez Prawo i Sprawiedliwość w trwającej kampanii wyborczej do samorządów, a wiadomość tę miałby przywieźć do regionu sam premier Mateusz Morawiecki. Nic takiego jednak do tej pory się nie wydarzyło. Wczoraj w Jaworze nasz dziennikarz chciał porozmawiać o podatku miedziowym z posłanką PiS Elżbietą Witek, która w 2015 r. w Lubinie prezentowała projekt ustawy zawieszającej pobór podatku. Posłanka odmówiła jednak rozmowy na ten temat.

Przypomnijmy, że do tej pory KGHM zasilił państwową kasę ponad 10 miliardami złotych. Spółka jest jedynym polskim przedsiębiorstwem, które płaci podatek od wydobycia niektórych kopalin. O zniesienie tego obowiązku wielokrotnie apelowali już do rządzących działacze związkowi z Polskiej Miedzi i dolnośląscy samorządowcy. Do tej pory apele te nie odniosły żadnego rezultatu.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..