KGHM. Składowisko nadal „rośnie”

zbior_zelazny-most– Przed nami nowe wyzwania. Zgodnie z ekspertyzami, rozbudowa obiektu o Kwaterę Południową umożliwi zachowanie obecnego poziomu wydobycia miedzi w KGHM przez najbliższe kilkadziesiąt lat – mówi Apolinary Lipski, dyrektor naczelny Oddziału Zakład Hydrotechniczny KGHM Polska Miedź. – Niezwykle istotna w naszej działalności jest polityka dobrego sąsiedztwa. Prowadzimy dialog i partnerską współpracę z otoczeniem, a w szczególności z lokalnymi mieszkańcami oraz samorządami.

Powierzchnia rozbudowanego zbiornika wzrośnie o 600 ha, a jego pojemność – o dodatkowe 300 mln m3. Plany rozwojowe poprzedziły konsultacje z Zespołem Ekspertów Międzynarodowych, który czuwa nad bezpieczeństwem składowiska.

Obecnie powierzchnia obiektu Żelazny Most wynosi 1580 hektarów, a jego pojemność przekracza 590 mln m3. Obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych (OUOW) „Żelazny Most” jest jedynym miejscem deponowania odpadów z flotacji rud miedzi pochodzących ze wszystkich Zakładów Górniczych KGHM Polska Miedź S.A. Jest więc kluczowym ogniwem technologicznym, bez którego produkcja koncentratu miedziowego byłaby niemożliwa. Odpady flotacyjne stanowią około 94 proc. wydobytej rudy i rocznie przybywa ich około 29 mln ton.

Budowę istniejącego obiektu zwanego „Żelazny Most” rozpoczęto w 1974 r. a jego eksploatacja i równoczesna rozbudowa trwa od 1977 r. Obecnie jest to największy obiekt tego typu w Europie, budzący duże zainteresowanie zarówno w kraju jak i za granicą.

Wydobywana w Polsce ruda ma około 2 proc. wartościowych metali, a ponad 94 proc. urobku to odpady.

z_most„Odpady flotacyjne w postaci płynnych szlamów transportowane są z Zakładów Wzbogacania Rud rurociągami na OUOW Żelazny Most – czytamy w informacji Departamentu Komunikacji i CSR. – W zbiorniku zachodzi proces klarowania, po którym woda wraca do obiegu technologicznego przez system wież i rurociągów. Dzięki temu ta sama woda jest wykorzystywana w ciągu produkcyjnym wielokrotnie, co znacząco wpływa na oszczędność jej zużycia. Do „Żelaznego Mostu” odprowadzane są także wody z odwodniania kopalń. Blisko 70 proc. odpadów, które trafiają do zbiornika wykorzystuje się do dalszej nadbudowy i uszczelniania czaszy obiektu, a pozostała ilość ulega unieszkodliwianiu”.

Składowisko „Żelazny Most” jest dziś jednym z najlepiej monitorowanych tego typu obiektów na świecie. Geodezyjna sieć obserwacyjna, służąca do badań deformacji korony i przedpola zbiornika, liczy aż 500 punktów badawczych. Zmiany poziomu i ciśnienia wody w osadach i podłożu można obserwować dzięki sieci ponad 2400 piezometrów oraz przetworników ciśnienia, które są zainstalowane w zaporach i na przedpolu składowiska. Ponadto, jest wyposażony w kilkaset innych urządzeń służących do monitoringu obiektu, zgodnie z metodą obserwacyjną, polegającą na okresowych analizach wyników monitoringu geotechnicznego zachowania się obiektu, które potwierdzą lub zmodyfikują kryteria projektowania przyjęte dla dalszej rozbudowy obiektu .

UR/ŹRÓDŁO: DEPARTAMENT KOMUNIKACJI i CSR/FOT. KGHM

Dodaj komentarz