Opublikowany: pt, Cze 22nd, 2018

KGHM z nowym zarządem! To już piąty prezes

Marcin Chludziński został nowym prezesem KGHM Polska Miedź. To piąty prezes w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od kiedy władzę w kraju sprawuje Prawo i Sprawiedliwość. Rada nadzorcza wybrała dziś jeszcze dwoje innych kandydatów. 

We władzach spółki nie ostał się Ryszard Jaśkowski, który jako jedyny z poprzedniego składu zarządu wziął udział w kadrowym konkursie. Oprócz Chludzińskiego, którego jako faworyta wskazywał niedawno „Puls Biznesu”, zarząd nowej, dziesiątej kadencji, tworzą: Katarzyna Kreczmańska-Gigol, która zajmie się miedziowymi finansami i Radosław Stach, wybrany na wiceprezesa ds. produkcji.

Marcin Chludziński (fot. ARP)

Marcin Chludziński przejdzie do KGHM z Agencji Rozwoju Przemysłu, której był prezesem od stycznia 2016 r. Będzie piątym prezesem KGHM od kiedy władzę przejęło PiS, po Herbercie Wirthcie, Krzysztofie Skórze, Radosławie Domagalskim-Łabędzkim i Rafale Pawełczaku, który był pełniącym obowiązki prezesa, a czwartym, którego obsadziła obecna władza. Żaden z prezesów wybranych przez PiS nie pracował na stanowisku szefa miedziowej spółki na tyle długo, by zbudować i zrealizować własną strategię działania firmy.

Chludziński to absolwent m.in. Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i MBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Zasiada w radzie nadzorczej PZU, gdzie w ubiegłym roku był okresowo delegowany do pełnienia obowiązków prezesa. Jest jednym z założycieli Fundacji Republikańskiej.

Katarzyna Kreczmańska-Gigol jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Jako wykładowca związana ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Uniwersytetem SWPS. Zasiada w radzie nadzorczej Banku Pocztowego i należącej do Skarbu Państwa spółki AMW Invest. Ostatnio zajmowała stanowisko dyrektora zarządzającego pionem finansów w Poczcie Polskiej.

Radosław Stach miedziowej społeczności jest już znany, między innymi jako dyrektor Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice, a ostatnio dyrektor naczelny w centrali KGHM.

Zarząd KGHM w dalszym ciągu będzie trzyosobowy. Rada nadzorcza nie wybrała wiceprezesów do spraw rozwoju i aktywów zagranicznych spółki, unieważniając postępowanie kwalifikacyjne na te stanowiska.

Nowa kadencja zarządu potrwa trzy lata. W tym czasie może oczywiście dochodzić do dalszych zmian personalnych. Nowo mianowani członkowie zarządu przyjmą powierzone im zakresy zadań po zakończeniu walnego zgromadzenia, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 26 czerwca.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..