Opublikowany: wt, Maj 22nd, 2018

KGHM: dywidendy nie będzie

W tym roku nie będzie bonusu dla udziałowców Polskiej Miedzi – taką rekomendację dla akcjonariuszy wydał dziś zarząd KGHM. 

W 2017 r. spółka wypracowała 1 323 766 788,38 zł zysku, który władze KGHM chcą w całości przekazać na kapitał zapasowy. Pomysł ten zaaprobowała już rada nadzorcza KGHM. Po trzynastu latach miedziowy gigant może wypaść z grona spółek dywidendowych.

– Opracowując rekomendację, Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. wziął pod uwagę przede wszystkim aktualną oraz prognozowaną sytuację finansową Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. ze szczególnym uwzględnieniem poziomu planowanych krajowych wydatków inwestycyjnych przy wysokim poziomie zadłużenia Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. – czytamy w komunikacie spółki.

Należy zaznaczyć, że dzisiejsza uchwała zarządu to rekomendacja. Ostateczną decyzję o tym, w jaki sposób podzielony zostanie zysk, podejmą akcjonariusze na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku KGHM wypłacił udziałowcom po złotówce na każdą akcję. Dwa lata temu było to 1,5 zł. Największym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa (31,8 proc. z 200 milionów akcji). Istotny udział w kapitale firmy ma też Nationale-Nederlanden OFE (6,1 proc.). Reszta udziałów (62,1 proc.) należy do akcjonariatu rozproszonego. W przeciwieństwie do mniejszościowych udziałowców, Skarb Państwa profity z działalności KGHM otrzymywać będzie nadal, za sprawą podatku miedziowego. Biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku z dywidendy do państwowej kasy wpłynęło „zaledwie” 63,5 mln zł, danina od wydobycia kopalin jest dla głównego właściciela bez porównania korzystniejszym rozwiązaniem. Tyko w pierwszym kwartale tego roku spółka zapłaciła z jej tytułu ponad 400 mln.

Jeśli ZWA przyjmie rekomendację zarządu, będzie to pierwszy raz od trzynastu lat, kiedy udziałowcy nie otrzymają części zysku. KGHM po raz pierwszy wypłacił dywidendę w 1998 r. i powtórzył to rok później. Kolejny raz bonus dla akcjonariuszy pojawił się w roku 2001 i regularnie był wypłacany od 2005 r. Najwyższą kwotę dywidendy na jedną akcję, czyli aż 28,34 zł, spółka wypłaciła w roku 2012 – tym samym, w którym wprowadzony został podatek miedziowy.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..