KGHM: czas na nowy zarząd

Dziewiąta kadencja miedziowego zarządu ostatecznie przeszła do historii. Akcjonariusze KGHM wznowili dziś obrady i przegłosowali wszystkie zaplanowane projekty uchwał. Z chwilą zakończenia walnego zgromadzenia dotychczasowy zarząd ustąpił miejsca nowemu, wybranemu w czerwcowym konkursie.

Przedstawiając dzisiaj finansowe osiągnięcia grupy wiceprezes Stefan Świątkowski wymienił najważniejsze aspekty jej działalności w roku 2017. Podkreślił zwiększenie uzysku miedzi w Sierra Gorda i poprawa uzysków flotacyjnych molibdenu w tej kopalni. Grupa zrewidowała też założenia działalności należących do KGHM International zakładów, które objęły m.in. wydłużenie przewidywanej długości życia zagranicznych kopalni holdingu.

W prezentacji podkreślony został również fakt, że ubiegłoroczna awaria w Hucie Miedzi Głogów i będący jej następstwem przestój produkcyjny w tym zakładzie doprowadził do wzrostu zapasów koncentratu miedzi. Spółka pochwaliła się wykonaniem 46 km wyrobisk w Głogowie Głębokim-Przemysłowym. Z tego obszaru pochodzi w tej chwili 6 proc. krajowej produkcji miedzi. Wynikowi finansowemu całej grupy sprzyjał wzrost cen miedzi i molibdenu oraz korzystna dla KGHM relacja dolara do złotówki.

Akcjonariuszom Polskiej Miedzi udało się bez niespodzianek ze strony Skarbu Państwa rozpatrzyć i zatwierdzić sprawozdania finansowe za ubiegły rok oraz sprawozdania zarządu z działalności firmy. Udzielili też absolutorium wszystkim osobom, które w 2017 r. zasiadały w zarządzie KGHM, w tym zdymisjonowanym Radosławowi Domagalskiemu-Łabędzkiemu i Michałowi Jezioro, oraz członkom rady nadzorczej.

Zgodnie z rekomendacją zarząduw tym roku posiadacze akcji KGHM nie otrzymają dywidendyCały ubiegłoroczny zysk (1,323 mld zł) został przeznaczony na kapitał zapasowy. Przy punkcie dotyczącym zysku jeden z akcjonariuszy nieoczekiwanie zgłosił wniosek o przekazanie 1 mln z tej kwoty dla Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Pomysł ten zyskał jednak zaledwie 853 głosy poparcia. O wypłatę bonusu dla posiadaczy „miedziowych” akcji nie zabiegał OFE Nationale-Nederlanden, który jest drugim po Skarbie Państwa znaczącym współwłaścicielem KGHM, posiadającym 6,1 proc akcji.

Ostatnim punktem walnego zgromadzenia było powołanie rady nadzorczej nowej, dziesiątej kadencji. Oprócz trzech członków reprezentujących załogę – Józefa Czyczerskiego, Bogusława Szarka i Ireneusza Pasisa, których kadra holdingu wybrała w czerwcu – zasiądzie w niej sześć osób zgłoszonych przez przedstawiciela Skarbu Państwa: Agnieszka Winnik-Kalemba, Janusz Kowalski, Marek Pietrzak, Jarosław Janas, Leszek Banaszak i Bartosz Piechota. Skład ten uzupełni Andrzej Kisielewicz, którego kandydaturę zaproponował fundusz PZU Złota Jesień. Tym samym rada liczy 10 osób – to maksymalna liczba członków nadzoru, dopuszczalna przez statut KGHM.

Dodaj komentarz