Karambol na S3 postawił Dolny Śląsk na nogi (FOTO)

Ok. 130 osób wzięło udział w dzisiejszych ćwiczeniach na nieoddanym jeszcze do ruchu odcinku drogi S3 Nowa Sól-Legnica. Na miejscu byli strażacy, policja, pogotowie ratunkowe, żandarmeria wojskowa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, służby GDDKiA, pracownicy dolnośląskiego zarządzania kryzysowego i grupy ratowniczej PCK. – Chcemy być gotowi – komentowali zgodnie.

Choć ten odcinek drogi S3 wciąż nie został oddany do użytku kierowców, dolnośląscy strażacy w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad postanowili sprawdzić swoją gotowość, jeśli przyjdzie im interweniować przy poważnych wypadkach. W scenariuszu znalazł się zatem karambol, który zaczął się od pościgu żandarmerii wojskowej za przestępcą. To stało się powodem zderzenia dwóch samochodów, ale na tym nie koniec. W sumie w pozorowanym wypadku wzięło udział 5 aut osobowych, ciężarówka i autobus z pasażerami. Zdarzenie wymagało mobilizacji dolnośląskich służb ratunkowych.

– Drogi szybkiego ruchu mają swoją specyfikę i prowadzi się na nich inne działania – tłumaczył Marek Kamiński, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. – Co ważne, z naszej inicjatywy GDDKiA zdecydowała, że przy drodze S3 staną barierki linowe, które sprawnie można usunąć. To pomaga w przypadku pilnej interwencji – podkreślał.

Barierki, o których wspomniał komendant znalazły się w sumie w 44 miejscach na liczącej niemal 100 km trasie S5 i S3. Jego koledzy pożarnicy mieli dziś okazję po raz pierwszy rozbierać je podczas swoich działań.

– Chcemy, by Dolny Śląsk był bezpieczny i jeśli już ma dojść do wypadku, musimy się do tego jak najlepiej przygotować. Służby muszą jak najszybciej dotrzeć na miejsce, a ta symulacja pokaże nam, jak będą wyglądać podobne działania. Obyśmy nie musieli tej wiedzy potwierdzać w praktyce – wyjaśniła Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Manewry wymagały wsparcia m.in. ratowników specjalistycznych z Bolesławca czy helikoptera ratunkowego. W rolę ofiar karambolu wcieliło się ok. 30 osób, m.in. uczniowie dolnośląskich szkół mundurowych.

.

.

Wyświetlonych 2 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. osp pisze:

    ofiary karambolu to również strażacy OSP

  2. osp pisze:

    ofiary karambolu to również strażacy OSP

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..