Opublikowany: wt, Lut 6th, 2018

Już na wiosnę pierwsza impreza w rynku

Koncerty, a może teatry uliczne, wystawy lub kino plenerowe? Pomysłów na wykorzystanie odświeżonego lubińskiego rynku jest sporo. Dziś przedstawiciele urzędu miejskiego oraz instytucji kultury wraz z policjantami oglądali plac i rozmawiali o możliwościach organizowania tu imprez, również tych masowych. – Pracujemy już nad tym, by wraz z nadejściem wiosny zainaugurować życie rynku jakimś fajnym spotkaniem, imprezą – zdradza Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Dzisiejsze spotkanie było nieoficjalne i, jak je określają urzędnicy, robocze. Zastanawiano się między innymi, gdzie można ustawić scenę, jak zabezpieczyć teren i jakie możliwości daje ten plac.

– Pamiętajmy, że intencją prezydenta jest, by rynek zaczął żyć – mówi Mamiński. – Wraz z wiosną będziemy tutaj organizowali imprezy, różnego rodzaju koncerty, wystawy, spotkania, po to by nie był to tylko plac, architektura, ale aby ten rynek żył i zapraszał do siebie mieszkańców Lubina oraz okolic – dodaje, przypominając, że okazją do organizowania imprez mają być między innymi niedziele wolne od handlu.

W planach są nie tylko duże imprezy masowe, które w założeniu mają zgromadzić ponad tysiąc osób, ale i mniejsze spotkania. W odnowionym sercu miasta być może zagoszczą teatry uliczne, mówi się też o kinie pod chmurką i innych różnych kulturalnych czy sportowych spotkaniach.

Usłyszeliśmy dziś również o ogródkach wiedeńskich i roślinności. Ta ostatnia jednak pojawi się tutaj dopiero wiosną. Pomysłów jest znacznie więcej, ale miasto nie chce na razie zdradzać szczegółów. Dowiedzieliśmy się jednak, że pierwsza impreza odbędzie się w rynku, gdy zrobi się ciepło, czyli wiosną.

– Nie będzie oficjałek, przecinania wstęgi, zrobimy spotkanie dla mieszkańców, by zachęcić ich do tego, by przychodzili do lubińskiego rynku – zdradza Mamiński.

Rozpoczęto już również planowanie jednej z większych w tym roku imprez, z okazji kolejnej rocznicy Zbrodni Lubińskiej i stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbędzie się ona 31 sierpnia. Pewne jest, że wystąpi spora grupa muzyków i że wydarzenie to odbędzie się właśnie w sercu miasta.

– Są już pierwsze przymiarki do imprez, jakie będą się tu odbywały – dodaje Piotr Midziak, prezes Regionalnego Centrum Sportowego. – Jest przygotowywany plan imprez i mam nadzieję, że wkrótce zostanie ogłoszony – mówi, dodając, że szykowany na kwiecień przez RCS Bieg Papieski na pewno tym razem przebiegnie przez rynek.

Wyremontowany plac został oficjalnie odebrany w ostatni czwartek.

– Wszystko jest ok, zostały drobne rzeczy związane z poprawkami w zieleni, ale to dopiero z nadejściem ciepłych dni. Rynek jest już nasz, nie jest to już plac budowy. Z niecierpliwością czekamy na nadejście wiosny, by ożywić to miejsce. Ponadto, gdy zrobi się ciepło, uruchomiona zostanie fontanna i dwa punkty, gdzie będzie można napić się wody, czyli te dwa stożki stojące po przeciwległych stronach rynku – dodaje rzecznik prezydenta Lubina.

Wszystkie ławki czy donice na rośliny znajdujące się na rynku w razie potrzeby, na przykład podczas dużej imprezy, można stąd zabrać, są bowiem ruchome. Jeśli będzie trzeba, zostaną też dostawione dodatkowe, nowe elementy małej architektury.

To, co dzieje się w rynku, obserwuje dziewięć kamer. Wkrótce obraz z nich będą mogli również śledzić mieszkańcy w Internecie.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..