Nie ma już czołgu w Ścinawie (WIDEO)

To koniec pewnej ery Ścinawy – z miejskiego rynku zniknął radziecki czołg T-34. W jego miejscu stanie fontanna, a zdemontowany obiekt trafi na nowy parking-statek już w październiku. Data demontażu była nieprzypadkowa – dzisiaj przypada 73. rocznica zakończenia II wojny światowej.

Pomnik, na który składał się cokół, pamiątkowa tablica, oraz radziecki czołg T-34 zniknął ze ścinawskiego rynku. Demontaż zajął około godziny – tyle trwało zabezpieczenie miejsca i przetransportowanie pancernego pojazdu na ciężarówkę. Gmina, przy okazji rewitalizacji centrum miasta, planuje w tym miejscu wybudować fontannę.

Pracom przyglądało się kilkudziesięciu mieszkańców Ścinawy. Jedni z demontażu byli zadowoleni, inni wręcz przeciwnie. – To dla nas zupełnie nowa sytuacja. Z rynku znika symbol miasta. Dziwnie będzie patrzeć na pusty cokół. Ważne, żeby stanął gdzieś indziej, żeby nie tracić symbolu – mówią ścinawianie. Przedstawiciel miasta przyznaje: musieliśmy tak zrobić ze względu na obowiązujące prawo.

Demontaż pomnika ścinawianie zapamiętają również z uwagi na symboliczną datę. – Dzisiaj szczególny dzień, Dzień Zwycięstwa. 73 lata temu, 8 maja 1945 zakończyła się II wojna światowa – informuje burmistrz Krystian Kosztyła.

Czołg stanie na nowym parkingu-statku, który powstanie obok mostu drogowego na Odrze. – Musimy wypiaskować pomnik i odpowiednio go zakonserwować. Wszystko po to, aby mógł stanąć w nowym miejscu i wyglądać należycie – tłumaczy burmistrz.

Miasto musiało usunąć pomnik, bo tak nakazuje ustawa dekomunizacyjna przyjęta przez obecny rząd. Wynika z niej, że wszelkie pomniki, osoby, organizacje i wydarzenia, symbolizujące komunizm lub ustrój totalitarny muszą być usunięte. – Jako, że napis na cokole pomnika jest neutralny, wystąpiliśmy do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię. Napis nie mówi wprost o żołnierzach radzieckich, którzy walczyli o odbicie Ścinawy. Upamiętnia on tych, którzy polegli w styczniu 1945 roku w walkach o Ścinawę. Liczyliśmy, że pomnik nie będzie podlegał pod ustawę dekomunizacyjną. Niestety spotkaliśmy się z odmową – tłumaczy Kosztyła i dodaje, że w Ścinawie znajduje się więcej obiektów, które będą musiały zniknąć z powodu obowiązującej ustawy dekomunizacyjnej: – Mamy w mieście trzy obiekty, o które w imieniu rządu upomniał się wojewoda dolnośląski.

Pierwszy obiekt to czołg. Drugi symbol znajduje się w parku miejskim i dzisiaj też został zdemontowany. Trzeci obiekt nie leży w gestii samorządu Ścinawy, gdyż zlokalizowany jest na pasie drogi krajowej, na gruncie skarbu państwa, będącego w dyspozycji wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Fot. K. Skoczylas

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..