Jutro premiera dokumentu o strajku w ZG Rudna

– Usłyszeliśmy strzały, huki, a po kilku minutach zomowcy wybili szybę w drzwiach naszego biura, mimo że były otwarte. Nikt nie chwytał za klamkę, tylko uderzali pałą w szyby. Wyprowadzili nas na zewnątrz, pod lufami karabinów, biorąc nas za kierownictwo strajku. Mój szef, ówczesny główny inżynier naszego działu, pertraktował wtedy z pułkownikiem odpowiedzialnym za pacyfikację. W końcu wylegitymowano nas, wyjaśniło się, że nie jesteśmy z kierownictwa strajku i pogoniono nas w kierunku Polkowic – tak Piotr Trempała wspomina 17 grudnia 1982 roku. Kilka dni później został dyscyplinarnie zwolniony z pracy w Zakładach Górniczych Rudna, gdzie górnicy przez trzy dni okupowali kopalnianą cechownię. Te trzy dni ukazane zostały w filmie dokumentalnym „Rudna – grudzień 1981”, który jutro będzie miał premierę w Polkowicach.

Półgodzinny dokument powstał na zlecenie Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W filmie wystąpili uczestnicy strajku: Andrzej Poroszewski (przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w ZG „Rudna”), Franciszek Kamiński (wiceprzewodniczący MKS w ZG „Rudna”), Jan Tabor (członek MKS w ZG „Rudna”, przewodniczący Komitetu Strajkowego na Szybie Zachodnim ZG „Rudna”), Edward Wóltański (członek MKS w ZG „Rudna”), Mirosław Gojdź (członek KS na Szybie Zachodnim ZG „Rudna”), Jolanta Mielczarek, Czesław Paluch, Stanisław Sakwa i Andrzej Stachaczyk oraz świadek pacyfikacji kopalni Bożena Głowacka.

Pacyfikacja protestu w Rudnej, chociaż wciąż żywa we wspomnieniach jego uczestników, jest mniej znaną kartą w historii Zagłębia Miedziowego, którą Polacy odbierają głównie przez pryzmat Zbrodni Lubińskiej. Niewiele wiedzą o tych wydarzeniach nawet mieszkańcy naszego regionu, podczas gdy, zdaniem historyków IPN, trwający od 14 do 17 grudnia 1981 r. strajk okupacyjny w ZG Rudna należy uznać za największy wówczas protest na Dolnym Śląsku. Aby przybliżyć tę część historii, wrocławski oddział Instytutu postanowił przygotować film adresowany przede wszystkim do młodych widzów.

Premierowy seans  odbędzie się jutro o godz. 11.30 w kinie w Polkowicach. Po projekcji zaplanowany jest panel dyskusyjny z udziałem między innymi uczestników strajku. Relację z tego wydarzenia przedstawimy w jutrzejszym serwisie, a dziś zapraszamy do lektury wspomnień górników, którzy 17 grudnia uciekali przed oddziałami ZOMO.

współpraca: Urszula Romaniuk
fot. IPN Wrocław, KZ NSZZ „Solidarność” przy ZG Rudna

 

 

Dodaj komentarz