Opublikowany: wt, Lis 21st, 2017

Jeśli będą chętni, na wsiach będzie gaz

Fot. Pixabay

Jest duża szansa, że w 14 miejscowościach gminy Lubin, gdzie wciąż nie dociera gazociąg, wkrótce popłynie gaz. Urząd podpisał porozumienie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, które zadeklarowało, że pomoże mieszkańcom w wypełnieniu wszelkich formalności, jeśli będą zainteresowani wymianą w swoich domach całego systemu ogrzewania. Na tę inwestycję będzie też można otrzymać dotację.

Gmina Lubin to 31 miejscowości położonych wokół Lubina. Ponad połowa jest już zgazyfikowana, ale do 14 gazociąg jeszcze nie dociera. Wciąż nie mają go: Buczynka, Czerniec, Dąbrowa Górna, Gogołowice, Gorzelin, Miłoradzice, Kłopotów, Księginice, Miłosna, Niemstów, Pieszków, Siedlce, Składowice i Ustronie. Teraz pojawiła się szansa, by zgazyfikować całą gminę. Jeśli oczywiście będą tego chcieli sami mieszkańcy.

We wszystkich 14 miejscowościach radni i sołtysi w najbliższym czasie zorganizują spotkania z mieszkańcami, gdzie poruszany będzie m.in. temat wymiany tradycyjnych pieców, zasilanych drewnem czy węglem, na nowe, gazowe.

– Realizujemy już program, polegający na dofinansowaniu zmiany sposobu ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie elektryczne, olejowe lub gazowe, a podpisane porozumienie to kolejny krok, którego celem jest poprawa stanu powietrza w naszej gminie – mówi wójt Tadeusz Kielan. – To także realny scenariusz dokończenia procesu gazyfikacji. Gazu wciąż nie ma 14 miejscowości i to się musi zmienić. Namawiam wszystkich zainteresowanych do składania wniosków, ponieważ otrzymaliśmy deklaracje, że im więc chętnych, tym większe szanse na szybkie poprowadzenie gazu do danej miejscowości – dodaje.

W ramach podpisanego porozumienia gazowa spółka zadeklarowała, że zapewni osobom zainteresowanym kompleksową pomoc merytoryczną i doradczą, m.in. bezpłatnie opracuje kosztorys budowy lub przebudowy dotychczasowej instalacji grzewczej, pomoże w uzyskaniu niezbędnych dokumentów, pomoże w złożeniu wniosku o dotację na ten cel, a także na preferencyjnych warunkach wykona tę instalację.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się w Biurze Obsługi Klienta PGNiG, które znajduje się w Lubinie przy ulicy Piłsudskiego 34.

– O szczegółach radni i sołtysi będą też informować podczas najbliższych zebrań wiejskich – dodaje Maja Grohman, rzecznik wójta Tadeusza Kielana.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..