Jesienne porządki w KGHM

Bernard Cichocki (w środku) z Polskiej Grupy Zbrojeniowej przeszedł do grupy KGHM (fot. Robert Siemaszko/CO MON)

W dwóch spółkach-córkach ostatni miesiąc przyniósł znaczące zmiany kadrowe, w trzeciej konkurs na prezesa czeka na rozstrzygnięcie. Personalne roszady w grupie KGHM trwają nieustannie – chociaż ich tempo nieco zmalało – a sama Polska Miedź zajęła wysokie miejsce w rankingu „Stu szefów na stulecie niepodległości”, opublikowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

Październik przyniósł nowego prezesa KGHM ZANAM. Został nim Bernard Cichocki, od 2016 r. zarządzający Hutą Stalowa Wola, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wcześniej Cichocki przez wiele lat związany był z sektorem gazowym, zasiadając m.in. w zarządach spółek ORLEN Gaz, BOC Gazy, Gaspol i ORLEN Petrogaz Wrocław. Oprócz pracy w ZANAM-ie otrzymał też funkcję członka rady nadzorczej Interferii.

Po raz kolejny zmienił się też skład zarządu PeBeKa. Ze stanowisk wiceprezesów odwołani zostali Jarosław Danielkiewicz, będący jednocześnie dyrektorem technicznym, oraz Agnieszka Demczuk, była dyrektor finansowa. Firmą jednoosobowo kieruje zatrudniony w czerwcu prezes Tomasz Rawecki.

Na nowego prezesa czeka zespół Centrum Badań Jakości. Po wrześniowym odwołaniu Mariusza Nosala firmą kierują dwaj członkowie zarządu: Wacław Szetelnicki i Krzysztof Tomajczyk. Termin rozmów kwalifikacyjnych z ubiegającymi się o posadę prezesa rada nadzorcza wyznaczyła na 10 października, ale do dzisiaj nie ogłoszono żadnej nominacji.

Bez zmian pracują na razie zarządy Energetyki, WPEC-u i KGHM Cuprum CBR, gdzie na stanowiskach prezesów zasiedli obsadzeni w drodze konkursów odpowiednio: Wojciech Swakoń, Henryk Radzimowski i Leszek Ziętkowski.

Polityczne decyzje, których skutki na przestrzeni ostatnich trzech lat opisywaliśmy w artykułach dotyczących zmian personalnych oraz serii konkursów na prezesów zarządów w grupie KGHM, dzisiaj przypomniała także „Gazeta Wyborcza”. Z kolei „Dziennik Gazeta Prawna” opracował natomiast ranking spółek z udziałem Skarbu Państwa, uszeregowanych pod względem liczby prezesów i pełniących obowiązki prezesa, nominowanych w ciągu trzech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości („Stu szefów na stulecie niepodległości”). KGHM, gdzie państwo ma stosunkowo niewielki udział w akcjonariacie, zajął w tym zestawieniu trzecie miejsce. Miedziowego giganta wyprzedza tylko gdańska Energa i Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Dodaj komentarz