Jechał bez prawka i na podwójnym gazie

Policjanci złotoryjskiej drogówki zatrzymali 33-letniego mężczyznę, który nie dość, że prowadził samochód pod wpływem alkoholu to jeszcze bez wymaganych uprawnień. Dodatkowo samochód nie miał  aktualnych badań technicznych. O dalszym losie nieodpowiedzialnego kierowcy zadecyduje sąd. 

Do zdarzenia doszło w godzinach południowych w miejscowości Lubiatów. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki bmw. Za kierownicą siedział 33-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości. Zachowanie mężczyzny wskazywało, że może się znajdować pod wpływem alkoholu, dlatego też funkcjonariusze postanowili sprawdzić jego stan trzeźwości. Badanie alkomatem wskazało ponad 1,7 promila alkoholu w jego organizmie.

– Ponadto z policyjnych systemów wynikało, że mężczyzna nie posiada w ogóle uprawnień do kierowania pojazdami a auto, którym się poruszał nie ma aktualnych badań technicznych. O dalszym losie nieodpowiedzialnego 33-latka zadecyduje sąd. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do dwóch lat więzienia oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż trzy lata – informuje starszy sierżant Dominika Kwakszys, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policja przypomina konsekwencje karne kierowania pojazdami po wcześniejszym spożyciu alkoholu:

  • Jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2 -0,5 promila, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i jest to wykroczenie zagrożone karą 10 punktów karnych, grzywną do 5 tys. zł oraz utratą prawa jazdy do 3 lat.

  • Jeżeli stężenie będzie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi 10 punktów karnych, nawet do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

  • Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta nawet do lat 5.

Dodaj komentarz