Opublikowany: sob, Kwi 6th, 2019

Jaworzanie jaworzanom (FOTO)

W latach 2017-1018 członkowie Heimat Gruppe Jauer działającej w Herne (Westfalia) przekazali do Muzeum Regionalnego w Jaworze zabytki i księgozbiór Heimat Stube Jauer. Do księgo inwentarzowej trafiło wiele muzealiów, a biblioteka powiększyła swój stan o 245 historycznych wydawnictw o tematyce regionalnej. Współpraca jest kontynuowana, a jej owocem było otwarcie wystawy pn. Jaworzanie jaworzanom – dar z Herne.

Piątkowe otwarcie wystawy poprzedziła wizyta doktora Wolfganga Kesslera, emerytowanego dyrektora Biblioteki im. Martina Opitza w Herne. Gość osobiście oprowadził zainteresowanych wernisażem oraz dzielił się wiedzą na temat eksponatów. Najstarszym z nich jest mapa księstwa jaworskiego autorstwa Martina Kühna wydana w 1662 r. Efektownym wizualnie eksponatem jest sztandar Towarzystwa Śpiewaczego ufundowany w XIX wieku.

Natomiast unikatem jest plakat zaprojektowany w 1935 r. przez jaworskiego artystę Martina Guhna z okazji lokalnego święta kiełbasy (wurstfest). Wystawa składa się w przeważającej części z przedmiotów codziennego użytku. Sztućce, szczotki, porcelany czy popielniczki mają często wygrawerowane nazwiska czy nazwy producentów, co jak się okazało w ówczesnych czasach było formą reklamy. – Wystawa będzie otwarta do końca kwietnia 2020 – zaprasza dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze, Arkadiusz Muła.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..