Opublikowany: sob, Lip 21st, 2018

Jak napisać idealne CV?

Okres wakacyjny to dla jednych czas lenistwa, a dla innych – poszukiwania pracy. Jak stworzyć profesjonalne CV, które znacznie zwiększy nasze szanse na otrzymanie etatu? Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

Poszukiwanie pracy powinniśmy rozpocząć od rzetelnego i bardzo starannego przygotowania dokumentów aplikacyjnych czyli życiorysu (z łac. curriculum vitae – CV) i listu motywacyjnego.

Gdy samodzielnie zgłaszamy się do firmy, odpowiadamy na ogłoszenie prasowe, czy też prosimy kogoś z kręgu znajomych i przyjaciół o pomoc w znalezieniu pracy, musimy przekazać dokumenty aplikacyjne.

CV powinno spełniać trzy funkcje: ukazanie profilu zawodowego kandydata, doprowadzenie do zaproszenia go na rozmowę kwalifikacyjną i pomoc w prowadzeniu rozmowy rekrutacyjnej. Przede wszystkim jest dokumentem marketingowym, dającym kandydatowi możliwość jak najlepszego pokazania swoich doświadczeń i kompetencji zawodowych.

Jedną z najważniejszych dla pracodawców sekcji jest ta dotycząca umiejętności. Osoba zatrudniająca chce wiedzieć, co możemy zrobić dla jego firmy i co do niej wniesiemy. Dlatego, aby sprzedać siebie musimy opisać swoje umiejętności i pokazać, jak zamierzamy wesprzeć potencjalnego pracodawcę. Zanim zaczniemy wpisywać umiejętności w CV, poświęćmy trochę czasu i postarajmy się zrozumieć, jakie są wymagane lub pomocne umiejętności na stanowisku, o które się ubiegamy.

Pracodawcy najwięcej uwagi poświęcają czytając historię zatrudnienia. To właśnie ta część życiorysu musi przekonać potencjalnego pracodawcę, że idealnie pasujemy na oferowane stanowisko!

Dobrze przygotowany życiorys powinien zawierać: dane personalne, cel zawodowy, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, pozostałe doświadczenie, kursy, szkolenia, umiejętności, zainteresowania.

Podstawowe cechy i zasady pisania życiorysu:

  • pisz zwięźle i rzeczowo, zrozumiałym językiem,
  • pamiętaj o odpowiedniej formie graficznej, estetycznej, starannej i przejrzystej,
  • informacje podawaj w odwrotnym porządku chronologicznym, zaczynając od tego, co robiłeś ostatnio,
  • dostosuj swoje CV do stanowiska o które się ubiegasz.

Najczęściej popełniane błędy w CV:

  • brak profilu zawodowego (opisz w kilku hasłach w czym jesteś najlepszy!),
  • nieestetyczne CV (literówki, błędy ortograficzne, które zniechęcają pracodawcę),
  • CV skopiowane z Internetu,
  • podawanie nieprawdziwych informacji na swój temat.

Życiorys jest zawodową wizytówką, więc jeśli chcesz pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony, starannie przygotuj swoje CV. Warto poprosić o jego sprawdzenie przez inną osobę. Pomoże to uniknąć ewentualnych błędów.

Dyżurujący w urzędach pracy doradcy zawodowi zapraszają na porady grupowe związane z nauką umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych. Oni również mogą fachowym okiem ocenić, czy życiorys wymaga korekty.

źródło: PUP Lubin/Violetta Niemczak-Dąbrowska

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..