Opublikowany: pon, Lip 9th, 2018

Idą żniwa – płoną zboża (FOTO, WIDEO)

W niedzielne południe jaworscy strażacy gasili pola ze zbożem pod Paszowicami. Spłonęły prawie trzy hektary, jednak dzięki szybkiej akcji gaśniczej udało się uratować sąsiednie areały. – Pole nie było ubezpieczone. Nigdy nie było takiej potrzeby – stwierdził jeden z poszkodowanych rolników. Strażacy podkreślają, że „samo się nie zapaliło”. Zboża rosły w bezpośrednim sąsiedztwie drogi. Nie jest wykluczone, że pożar powstał wskutek bezmyślnie wyrzuconego do rowu papierosa.

Do akcji błyskawicznie stawiły się ciężkie wozy bojowe zaopatrzone w zapasy wody. W pogotowiu była też ogromna cysterna, ponieważ w sąsiedztwie płonącego pola znajdowało się kilkadziesiąt hektarów gotowych do żniwowania. Do jednostek z Jawora z pomocą dojechały także zastępy OSP z Paszowic i Mściwojowa. Konieczna była szybka i sprawna akcja, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia.

– Złapaliśmy ten ogień – mówi dowódca zmiany, aspirant Marek Myjak. Spłonęły dwie działki o łącznej powierzchni ok. 3 ha. Jeden z poszkodowanych rolników mówi, że na wtorek miał zamówiony kombajn. Po tym pożarze żniwa dla niego się skończyły. Strażacy podkreślają, że wyrzucanie niedopałków przez okna pojazdów jest skrajną nieodpowiedzialnością, a prawdopodobnie właśnie taki scenariusz miał miejsce w tym wypadku.

.

fot. Daniel Śmiłowski

Materiał wideo:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..