W hołdzie górnikom i szacunku dla ich pracy (FOTO)

Przedstawiciele Zakładów Górniczych „Rudna”, władze gminy Polkowice i powiatu polkowickiego oraz mieszkańcy uczcili dziś pamięć górników, którzy zginęli w kopalniach miedzi. Modlili się także o bezpieczeństwo wszystkich pracowników KGHM.

Uroczystość odbyła się w drugą rocznicę tragedii w kopalni „Rudna”, która pochłonęła życie ośmiu górników i wszystkich, którzy na przestrzeni lat zginęli pod ziemią.

W kościele pw. św. Barbary w polkowickim Rynku odprawiona została msza św. w asyście pocztu sztandarowego ZG „Rudna”. W homilii do wiernych ks. Jarosław Święcicki przypomniał o wydarzeniach sprzed dwóch lat, nawiązując do wszystkich tragicznych wypadków, w których zginęli pracownicy Polskiej Miedzi.

Przypomniał też, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy oddali życie podczas wykonywania swojej ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy górnika.

– Ważne jest to, abyśmy pamiętali o tych, którzy polegli, ale też patrzyli na dzień dzisiejszy i stawiali przed sobą pytanie o to, co my pozostawimy przyszłym pokoleniom – mówił ks. Święcicki.

Po mszy św. delegacje złożyły wieńce przed pomnikiem Górnikom Polskiej Miedzi, znajdującym się w Rynku. Zapłonęły znicze.

Jak zapewnia burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, inicjator uroczystości, „pamięć o poległych górnikach nigdy nie zginie”. Do tych słów, a także do sprawy kultywowania górniczych tradycji w mieście nawiązał też podczas spotkania z zaproszonymi gośćmi w ratuszu.

– Uważam, że do tej pory były one za mało akcentowane – podkreślił Łukasz Puźniecki. – Chciałbym, aby górnicy odzyskali swoje właściwe miejsce w świadomości społecznej oraz w kalendarzu imprez w mieście. W tym roku obchody Barbórki będą jeszcze przebiegały zgodnie z harmonogramem ustalonym przez moich poprzedników. W przyszłym roku chciałbym, żeby miały dużo bardziej uroczysty charakter. Zależy mi także, aby było to święto całego miasta, żeby nie ograniczało się do spotkań w wąskim gronie – dodał.

– Takie zmiany są potrzebne – zgodził się dyrektor Edward Pitera z ZG „Rudna”. – Ze swojej strony deklarujemy pomoc i współpracę w tych planach. Byłoby dobrze, gdyby nasze inicjatywy współgrały z przedsięwzięciami planowanymi przez burmistrza.

Przypomnijmy, że 29 listopada jest oficjalnie obchodzony w Zagłębiu Miedziowym jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy w KGHM. Od wczesnych godzin rannych przy obelisku przed siedzibą miedziowej spółki w Lubinie, przedstawiciele władz państwowych, samorządów, związków zawodowych oraz mieszkańcy modlą się, składają kwiaty i zapalają znicze.

Fot. UG Polkowice/UR

Dodaj komentarz