Historie chorób w podziemiach

Pół tysiąca wizyt do lekarzy rejestrowanych jest codziennie w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Rocznie jest ich niemal 170 tysięcy. Co mają z tym wspólnego podziemia placówki?

Na parterze, nieopodal rejestracji, znajdują się drzwi prowadzące do podziemi przychodni, czyli do centrum rejestrowania pacjentów.

– Na górze to nasza skromna ekspozytura – wyjaśnia Katarzyna Grejć, koordynator Rejestracji Pacjentów. – Wszystkie dokumenty oraz rejestracja telefoniczna i internetowa znajdują się poniżej, na poziomie -1. Na każdej zmianie pracuje tam sześć osób – dodaje.

W niedostępnych dla pacjentów pomieszczeniach dominują sięgające sufitu okrągłe półki z przegródkami, przypominające bębny, w których poukładane są ponumerowane na zielono białe koperty. Każda z nich to historia wizyt pacjenta u lekarza. W podziemiach PCUZ mieści się historia chorób mieszkańców regionu.

– Rejestrujemy pacjentów bezpośrednio, telefonicznie lub internetowo. Ta ostatnia forma, testowana od ponad roku, zyskuje coraz większą popularność. Dzięki kilku kliknięciom można zarejestrować się do internisty, okulisty, ortopedy, rehabilitanta, chirurga, pediatry czy ginekologa – wymienia Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych i dodaje: – Również od ponad roku działa u nas Punkt Wypisywania Recept, dzięki czemu pacjenci, którzy na stałe biorą określone leki, nie muszą rejestrować się każdorazowo do lekarza, aby ten wypisał receptę. Wystarczy zgłosić się do punktu i później ją odebrać. Ta procedura zdecydowanie skróciła uciążliwe kolejki. Podobnie, jak zgłoszenie w punkcie pielęgniarskim potrzeby otrzymania skierowania do lekarza dermatologa i okulisty.

Rejestratorki apelują też do pacjentów o przygotowanie listy lekarzy, do których chcą się z wyprzedzeniem zapisać.

– Często zdarza się, że chorzy przychodzą, stoją w kolejce i rejestrują się do jednego lekarza. I pojawiają się następnego dnia, by zarejestrować się do innego specjalisty. Tymczasem nawet do internisty można to zrobić z wyprzedzeniem – przypomina Katarzyna Grejć.

Obecnie w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych zaoptowanych jest ponad 26 tysięcy pacjentów z całego Zagłębia Miedziowego. Centrum udziela też kilkuset porad miesięcznie osobom, które na stałe leczą się w innych ośrodkach. Rocznie PCUZ rejestruje niemal 170 tys. wizyt.

Fot. PCUZ

Dodaj komentarz