Dwa grębocickie zabytki dostaną drugie życie (WIDEO, FOTO)

Po latach starań zabytkowy spichlerz w centrum Grębocic zostanie zagospodarowany. Ma tam powstać centrum ekspozycyjno-wystawiennicze. Znajdujące się obok resztki murów renesansowego pałacu zostaną zachowane jako trwała ruina.  

Zbudowany w XVII wieku spichlerz w Grębocicach przez lata czekał na drugą szansę. Władze gminy szukały sposobu na zagospodarowanie budowli. Dlatego kilka lat temu zabezpieczono dach. Teraz już wiadomo, że w najbliższym czasie rozpocznie się przebudowa spichlerza.

– Na parterze będą sale ekspozycyjne i toalety, na piętrze również będzie sala ekspozycyjna i na ten cel może być też przeznaczona antresola – mówi Roman Jabłoński, wójt gminy Grębocice.

Koszt przebudowy spichlerza wyniesie około 730 tysięcy złotych, poza elewacją. Na tę inwestycję gmina otrzymała dotację w wysokości 500 tysięcy złotych z samorządu Województwa Dolnośląskiego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Być może prace zakończą się jesienią.

Z kolei, znajdujące się obok spichlerza resztki murów renesansowego pałacu zostaną zachowane jako trwała ruina.

– Koncepcja jest taka, żeby wykonać zabezpieczenia, iluminacje świetlne i być może odbudowę portalu wejściowego – dodaje wójt gminy.

Spichlerz i ruiny pałacu znajdują się w centrum Grębocic, obok parku. Po zakończeniu prac obie budowle będą kolejną atrakcją dla mieszkańców.

Zobacz także: 

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..