Opublikowany: czw, Paź 4th, 2018

Gospodarcze Aureliusy rozdane (FOTO)

Ponad 20 firm zostało nominowanych do tegorocznego Aureliusa, czyli nagrody gospodarczej przyznawanej przez burmistrza Złotoryi najlepszym przedsiębiorcom działającym na terenie miasta i okolic. W sali widowiskowej Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji odbyła się uroczysta gala zakończenia konkursu, który zorganizowano po raz drugi. Zwycięzcom wręczono statuetki w pięciu kategoriach. Trzy z nich były nowością w porównaniu z pierwszą edycją. Oprócz tego każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom.

W tym roku większość nominatów do nagrody to debiutanci, choć nie brakowało również tych, którzy brali już udział w premierowym konkursie. W pierwszej kolejności nagrodzono firmy, które są w Złotoryi już od wielu lat. Powstały jeszcze w czasach PRL-u lub na przełomie 80. i 90. ubiegłego wieku i z powodzeniem działają do dziś. Pierwsze miejsce w kategorii „Siła tradycji” zdobyła Księgarnia Aleksander Wojteczek-Andrzej Kajor. To najdłużej działająca księgarnia w mieście, która mimo zmieniających się trendów i przeniesienia sprzedaży książek do internetu czy księgarni sieciowych, funkcjonuje w mieście od ponad 30 lat. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Butik Jerzy Benni Kwiaciarnia Wiesława Drozdowska, Zakład Szklarski Zdzisław Malinowski, Gabinet PSE Mirosława Szymonka.

Wśród najlepszych „Firm rodzinnych”, czyli takich, które w co najmniej drugim pokoleniu prowadzą członkowie tej samej rodziny, zwycięzcą zostało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Solo Barbara Ćmikiewicz – producent chrupek kukurydzianych, działający na trudnym rynku produktów spożywczych oo 1993 r. W gronie nominowanych byli także: Studio Dutka D5 oraz Ślusarstwo Waldemar Podsiadło.

Czterech kandydatów rywalizowało w kategorii ”Działalność nieszablonowa”. Tu jury oceniało niepowtarzalne biznesy, wykraczające poza granice utartych schematów. Największe uznanie kapituły konkursu w składzie: Justyna Bielawska, Krzysztof Bramorski i Andrzej Piekut zyskała dynamicznie się rozwijająca Winnica Kindler Kamila Kindler z Uniejowic. Pozostali trzej nominowani to: Pracownia Rzemiosł Pięknych Aleksandra Kiwka-Majewska, Fotografia Iwona Rygielska oraz Kominki Eugeniusz Major.

Pozostałe dwa Aureliusy zostały rozdane w kategoriach znanych już z ubiegłego roku: „Ambasador” i „Lokomotywa”. „Ambasadorem” Złotoryi mogła zostać taka firma, która nie tylko produkuje lub świadczy usługi, ale swoja działalnością stanowi świetną i niepowtarzalną wizytówkę miasta. Nagroda w tym przypadku trafiła do przedsiębiorstwa Renbut, producenta obuwia dziecięcego i młodzieżowego, które od wielu już lat kojarzone jest właśnie ze Złotoryją, a 22 proc. obrotów Renbutu generuje dziś eksport. Jak zapewnia kierownictwo firmy, na wszystkich opakowaniach i każdej parze butów jest informacja o pochodzeniu produktu ze Złotoryi. Inni nominowani w tej kategorii to: Kluge Klaviaturen, Hansa Flex, Grażyna Sadowska Atelier i Nanaf Organic.

Natomiast „Lokomotywą gospodarczą” Złotoryi okrzyknięto Mine Master, firmę produkującą maszyny górnicze. W tej kategorii największe znaczenie miało wielkość zatrudnienia i skala działalności. W gronie konkurentów znaleźli się: Sieper, Faist, ChemTec i Borgers. Dodajmy, że dla zwycięzcy był to już drugi zdobyty Aurelius – przed rokiem spółka Mine Master otrzymała statuetkę w kategorii „Innowator”.

Dyplomy wszystkim nominowanym i statuetki laureatom wręczali burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski i Andrzej Piekut. – Miasto jest bogate bogactwem swoich mieszkańców, a to bogactwo jest tworzone przez sprawnie działające przedsiębiorstwa, zarówno te duże, jak i te małe. Jak w zegarku, wszystkie tryby muszą ze sobą współpracować – powiedział burmistrz, który podziękował obecnym na sali przedsiębiorcom. – Niech to skromne wyróżnienie stanie się dla was impulsem do rozwoju, bez którego nie ma przyszłości – dodał Pawłowski.

Oprawę muzyczną tegorocznej Gali Aureliusów zapewnił gitarzysta klasyczny Jerzy Chwastyk, absolwent berlińskiego Universität der Künste, występujący z koncertami w Polsce, Czechach czy Niemczech.

Gala zakończyła się wręczeniem dyplomów mistrzowskich i dla świeżo upieczonych czeladników szkolących się pod opieką Cechu Rzemiosł Różnych, który był w tym roku partnerem Aurelisów.

.

Fot. Piotr Maas

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..